Debati për Teatrin Kombëtar, ja ç’thoshte Rama në ’98 kur ishte ministër i Kulturës: Jam i pari që jam dakord (VIDEO)

Publikuar tek: kulture-art, më 09:21 28-02-2018 Debati për Teatrin Kombëtar, ja ç’thoshte Rama në ’98 kur ishte ministër i Kulturës: Jam i pari që jam dakord (VIDEO)

Prej ditësh po zhvillohet debati për shembjen ose jo të godinës së Teatrit Kombëtar.

Një pjesë prej aktorëve, si Bujar Asqeriu, Robert Ndrenika, regjisori Altin Basha etj janë shprehur kundër nismës së ministrisë së Kulturës.

Ndërkohë, duket se ky debat i ka rrënjët e thella. Regjisori Kastriot Çipi ka publikuar një video, kur Rama ishte i ftuar në një emision politik në vitin 1998, kur ishte ministër i Kulturës.

Ndërsa ishte i ftuar ai tregon qëndrimet e tij lidhur me iniciativën e artistëve për ngritjen e godinës së re të Teatrit Kombëtar.

Rama në këtë video tregon nevojën e domosdoshme të fondeve, përpos problemeve të tjera me të cilat përballej shteti shqiptar në atë kohë, pra pas vitit të mbrapshtë të 1997-ës, si dhe ideja e tij pro ngritjes së godinës.  

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022349834442139
array(1) { ["section"]=> string(119) "debati-per-teatrin-kombetar-ja-c-thoshte-rama-ne-98-kur-ishte-minister-i-kultures-jam-i-pari-qe-jam-dakord-video-111726" }