Debati për varrezat greke, Auron Tare publikon fakte nga lufta me Italinë: Kur nuk bëjmë dot detyrat tona…

Publikuar tek: kulture-art, më 13:15 24-01-2018 Debati për varrezat greke, Auron Tare publikon fakte nga lufta me Italinë: Kur nuk bëjmë dot detyrat tona…

Drejtori i Agjensisë së Bregdeteve, njëherësh historian Auron Tare ka publikuar disa fakte lidhur me debatin e ditëve të fundit të varrezave greke.

Tare publikon foto nga lufta Italo -Greke në zonën e Tepelenës-Këlcyrës, që i cilëson si mundësi për të shpjeguar me fakte këtë përplajse historike, por dhe kthimin e saj në një atraksion turistik.

 “Ne debatin e madh qe ka mberthyer si zakonisht kur nuk bejme dot detyrat tona, mbi varrezat e ushtarakeve greke, me poshte disa foto nga Lufta Italo Greke ne zonen e Tepelenes-Kelcyres. Nje moment historik i cili mund te jete nje rast ideal per krijimin e nje "Muzeumi ne Natyre" te frontit italo -grek. Nje mundesi jo vetemj per te njohur dhe shpjeguar me fakte kete perplajse historike por dhe kthimin e saj ne nje atraksion turistik per te gjitha ata qe jane te apasionuar pas turizmit kulturor dhe historik.
me poshte disa foto te repartit Lupi di Tioskana te cilet paten humbje te medha ne Malin e Golikut dhe Trebeshines. Si dhe disa foto nga Divizioni Julia te Alpineve qe ishin edhe forca kryesore ne kete beteje”, shkruan Tare në rrjetet sociale.

tare.jpg

26992128_10213966272726820_322947007898193738_n.jpg

 

26993928_10213966271686794_4261189939213626484_n.jpg

26991950_10213966268246708_1337289277635635232_n.jpg

27067122_10213966275206882_6782389055169248857_n.jpg

26991755_10213966274406862_8599825066328853641_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018413066864014
array(1) { ["section"]=> string(110) "debati-per-varrezat-greke-auron-tare-publikon-fakte-nga-lufta-me-italine-kur-nuk-bejme-dot-detyrat-tona-107747" }