Defekt i rëndë: Del jashtë përdorimit sistemi i GPS në të gjithë Europën

Publikuar tek: bota, më 19:30 15-07-2019 Defekt i rëndë: Del jashtë përdorimit sistemi i GPS në të gjithë Europën Rrjeti i navigimit përmes sistemit Galileo (ilustrim)

Një defekt i rëndë teknik ka shkaktuar që sistemi i navigimit satelitor në Europë të dalë jashtë funksionit.

Lajmin e ka bërë me dije Agjencia Hapësinore Europiane (ESA) duke thënë se një numër i madh satelitësh që furnizojnë sistemin hapësinor Galileo.

Ky sistem u ndërtua për të zëvendësuar atë amerikan, por që prej defektit ditën e premte, përdoruesit e GPS në Europë kalohen automatikisht në sistemin e pozicionimit amerikan.

Agjencia tha ekspertët po punojnë intensivisht për të riparuar defektin që mund të zgjasë disa ditë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011996984481812
array(1) { ["section"]=> string(78) "defekt-i-rende-del-jashte-perdorimit-sistemi-i-gps-ne-te-gjithe-europen-172301" }