Deklarata e Hahn për negociatat, Lleshaj: Nuk kemi një përgjigje negative

Publikuar tek: aktualitet, më 12:27 18-10-2019 Deklarata e Hahn për negociatat, Lleshaj: Nuk kemi një përgjigje negative

Nga Dropulli ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar pas deklaratës se komisionerit Johannes Hahn, i cili tha pak më parë se BE nuk pranon hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

"Ne nuk mund të themi që qendrimi i dy vendeve eklipson qendrimin e vendeve të tjera. U jemi mirënjohës vendeve që kanë thënë Po", u shpreh Lleshaj.

I pyetur nëse do të shkonin në zgjedhje të parakoshme ashtu sikurse ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev, pas përgjigjes negative, Lleshaj u shpreh: Nuk kemi një përgjigje negative, kemi një përgjigje pozitive e cila tenton të bllokohet me veto nga të dy vendet. Presidenti i Francës tha na duhet ne kohë për të menduar. U duhet atyre kohë për çështjet e Brendshme të BE". 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018830060958862
array(1) { ["section"]=> string(77) "deklarat-e-hahn-per-negociatat-lleshaj-nuk-kemi-nje-pergjigje-negative-182577" }