Deklarata “bombë” e ministrit britanik të Mbrojtjes: Rusia është përgjegjëse për sulmin kimik në Siri

Publikuar tek: bota, më 16:09 09-04-2017 Deklarata “bombë” e ministrit britanik të Mbrojtjes: Rusia është përgjegjëse për sulmin kimik në Siri

Sekretari i Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Michael Fallon, ka akuzuar presidentin rus Valdimir Putin si përgjegjës për vdekjen e çdo civili në sulmin me armë kimike në Siri.

Michael Fallon tha se sulmi ndodhi nën vëzhgimin e Rusisë dhe se tashmë Vladimir Putin duhet të përballet me premtimin e bërë kohë më parë se Bashar al Assad nuk do të përdorte armë kimike.

Tensionet janë rritur që pas sulmit me raketa të SHBA në një bazë siriane nga mendohet se u nis sulmi kimik që shkaktoi vdekjen e 86 civilëve.

Burime nga zyrtarë të lartë amerikanë bënë me dije për mediat e huaja se SHBA po heton përfshirjen e Rusisë në sulmin kimik, dhe rrjedhjen i informacionit se uashtria amerikane do sulmonte bazën siriane.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E habitshme/ Ky i pastrehë ka jetuar për 10 muaj në një kosh mbeturinash
Një tjetër aleat i fuqishëm përkrah bombardimet e SHBA-së në Siri »
Article Logic
Execution time: 0.011542797088623
array(1) { ["section"]=> string(104) "deklarata-bombe-e-ministrit-britanik-te-mbrojtjes-rusia-eshte-pergjegjese-per-sulmin-kimik-ne-siri-74614" }