Deklarata e fortë e deputetit të PS për kryeprokurorin: Llalla do qëndrojë sërish në detyrë

Publikuar tek: politike, më 09:16 08-12-2017 Deklarata e fortë e deputetit të PS për kryeprokurorin: Llalla do qëndrojë sërish në detyrë

Adriatik Llalla do të qendrojë në detyrën e prokurorit të përgjithshëm deri ditën që do të zgjidhet Prokurori i Përgjithëm i Përkohshëm.

Këtë e deklaroi dhe deputeti i PS dhe anëtari i komisionit parlametar të ligjeve Andor Shameti. I ftuar në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Shameti tha se shteti funksionin me parimin e kontinjuitetit dhe si e tillë, edhe pse i mbaroi mandate më 7 dhjetor, kryeprokurori Llalla do të jetë në detyrë deri ditën që do të zgjidhet pasuesi i tij.

Shameti tha se mbështetur në rregulloren e kuvendit zgjedhja do të bëhet brenda 30 ditëve por sipas gjasave brenda këtij viti ne do të mësojmë për emrin. “Sot ka nisur procedura dhe brenda 5 ditëve do të bëhen publikë emra e atyre prokurorëve që do të paraqiten si kandidatura dhe më pas ata do të paraqiten në komisionin parlamentar të ligjeve.

Pas seleksionimitt dhe paraqitjes së platformave të tyre në seanca të posaçme dëgjimore kandidatët do të votohen në kuvend i cili nëpërmjet votave do të zgjedhë prokurorin e Përgjithshëm të Përkohshën. Por pas kësaj zgjedhjeje pyetja e madhe do jetë: Sa do qendrojë në detyrë prokurori i i ri i përkohshëm? Sipas Shametit mendohet se periudha do jetë e shkurtër sepse shumë shpejt do zgjidhet institucioni i Këshillit të  Lartë të Prokurorisë që do të zgjedhë kryeprokurorin e ri për një mandat 7-vjeçar.” 

 

24992532_2096127253966734_1488898934_n.jpg

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0092899799346924
array(1) { ["section"]=> string(97) "deklarata-e-forte-e-deputetit-te-ps-per-kryeprokurorin-llalla-do-qendroje-serish-ne-detyre-102370" }