Deklarata e Papës: Edhe mund të tërhiqem nga Vatikani

Publikuar tek: bota, më 18:56 14-03-2015 Deklarata e Papës: Edhe mund të tërhiqem nga Vatikani Papa Francesku ne takimin e tij me Papa Benediktin

Papa Françesku thotë se mund të dorëhiqet nga papati i tij sikurse paraardhësi, përpara se të qëndrojë në Vatikan gjatë gjithë jetës. Deklaratat i bëri gjatë një interviste në një television meksikan, në vitin e dytë të qëndrimit të tij në detyrë, raporton BBC. 

“Kam ndjesinë që pontifikati im do të jetë i shkurtër. Katër apo pesë vjet; nuk e di, ndoshta edhe dy apo tre” tha ai. Ai tha se vendimi i Papa Benediktit në 2013 ishte “Kurajoz”.

“Benedikt nuk do të konsiderohet një përjashtim, por një institucion. Ndoshta aim und të jetë i vetmi për një kohë të gjatë, ndoshta jo. Por një derë institucionale është hapur” i deklaroi Papa kanalit televiziv Televisa. “Të thuash se njëri do të jetë në detyrë edhe mbi të 80-at krijon një sensacion që pontifikati është në fundin e vet, dhe kjo nuk do të ishte një gjë e mirë” tha Papa. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012448072433472
array(1) { ["section"]=> string(57) "deklarata-e-papes-edhe-mund-te-terhiqem-nga-vatikani-5900" }