Deklarata shokuese e këshilltarit të Trump: Shumë shpejt do hyjmë në luftë me një fuqi të madhe

Publikuar tek: bota, më 11:36 01-02-2017 Deklarata shokuese e këshilltarit të Trump: Shumë shpejt do hyjmë në luftë me një fuqi të madhe

Steve Bannon, këshillar i presidentit të SHBA-së, Donald Trump, ka bërë një deklaratë shokuese për luftën që ky shtet do të nisë së shpejti me Kinën.

Deklarata është bërë në mars të 2016-ës, kur Trump kishte nisur fushatën për president, megjithatë mediat britanike e kanë rikthyer në vëmendje pas tensioneve në rritje mes Uashingtonit dhe Pekinit.

“Ne do të shkojmë në luftë në detin e Kinës Jugore brenda 10 viteve, apo jo? Nuk ka asnjë dyshim për këtë”, ka deklaruar Bannon në një program radiofonik.

Kina ka paralajmëruar presidentin Trump që të mos përfshihet në konfliktet për detin, pasi përgjigjja do të ishte lufta.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012327909469604
array(1) { ["section"]=> string(100) "deklarata-shokuese-e-keshilltarit-te-trump-shume-shpejt-do-hyjme-ne-lufte-me-nje-fuqi-te-madhe-67334" }