Deklarata surprizë e Donald Trump: Si president do njoh Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Publikuar tek: bota, më 19:49 26-09-2016 Deklarata surprizë e Donald Trump: Si president do njoh Jerusalemin kryeqytet të Izraelit

Kandidati i republikaneve për postin e presidentit në SHBA, Donald Trump ka deklaruar se në rast se zgjidhet president ai do të njohë Jerusalemin si kryeqytet të Izraelit.

Në një deklaratë nga zyra elektorale e Trumpit, thuhet se kandidati republikan ka zhvilluar një takim ditën e djeshme me Kryeministrin izraelit, Benyamin Netanyahu, në rezidencën e tij në Trump Tower.

Me këtë deklaratë, Trump kërkon të tërheq pas vetes lobin hebre në SHBA që ka një ndikim të madh.

Ndonëse Izraeli e konsideron Jerusalemin si kryeqytet të tijin, OKB dhe shumica e shteteve nuk ia njohin këtë status diplomatik qytetit. Vetë SHBA ka refuzuar të njoh Jerusalemin si kryeqytet të Izrealit, duke theksuar se çështja e qytetit mund të zgjidhet vetëm nëpërmjet bisedimeve mes izraelitëve dhe palestinezëve.

Shumica e shteteve, përfshirë Shqipërinë, i kanë ambasadat e tyre më Tel Aviv.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013415813446045
array(1) { ["section"]=> string(94) "deklarata-surprize-e-donald-trump-si-president-do-njoh-jerusalemin-kryeqytet-te-izraelit-54182" }