Deklarata surprizë, Theresa May çon Britaninë në zgjedhje të parakohshme, kjo është arsyeja

Publikuar tek: bota, më 11:44 18-04-2017 Deklarata surprizë, Theresa May çon Britaninë në zgjedhje të parakohshme, kjo është arsyeja

Kryeministrja britanike Theresa May ka kërkuar zgjedhje të parakohshme që do të mbahet më 8 qershor, pavarësisht se në mënyrë të përsëritur ajo ishte kundër idesë së një votimi të parakohshëm.

Në një deklaratë surprizë jashtë Downing Street, kryeministrja u u shpreh: "Pasi vendi vendosi të largohej nga Bashkimi Europian, Britania ka nevojë për siguri, stabilitet dhe lidership të fortë. Qëkur u bëra kryeministre qeveria ka synuar pikërisht këtë.

Ajo pohoi se partitë e tjera opozitare e kanë kundërshtuar në planet për Brexit.

Vendimi erdhi si një surprizë e madhe, duke shkaktuar spekulime masive të martën në mëngjes.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çudirat e Koresë së Veriut, njihuni me modelet e flokëve që lejon diktatori, në të kundërt ka penalitete
Autobusi bie në përrua, humbin jetën 24 persona, plagosen dhjetra të tjerë në Filipine »
Article Logic
Execution time: 0.011499881744385
array(1) { ["section"]=> string(95) "deklarata-surprize-theresa-may-con-britanine-ne-zgjedhje-te-parakohshme-kjo-eshte-arsyeja-75562" }