Del sondazhi për votuesit e Tiranës, ja si do të ndaheshin deputetët mes PS, PD dhe LSI nëse zgjedhjet bëhen sot

Publikuar tek: politike, më 23:51 27-01-2021 Del sondazhi për votuesit e Tiranës, ja si do të ndaheshin deputetët mes PS, PD dhe LSI nëse zgjedhjet bëhen sot Fotomontazh

Nëse do të votosh sot për kë do të votosh?

Kjo është pyetja që i është bërë votuesve të Tiranës dhe përgjigje kanë qenë si më poshtë:

PS 49-53%, PD 33-37%, LSI 5-7%.

Siç shihet në sondazhin e bërë nga Instituti italian Piepoli, publikuar në Report tv, PS zotëron shumicën dhe ka një rritje edhe nga zgjedhjet e kaluara ku mori pak më shumë se 48%.

Sa i përket ndarjes së mandateve në Qarkun e Tiranës, PS me rezultatin e mësipërm do të merrte nga 17 deri në 19 mandate nga 36 që janë në total, ndërkohë që PD 12-14 ndërkohë që LSI do ta arrinte të çonte në Kuvend nga 1 deri në 3 mandate.

Ndërkohë që partitë e tjera do ta kishin shumë të vështirë të merrnin një mandat.

Lexo edhe: Kë do të votoje sot? Del SONDAZHI i kompanisë italiane për zgjedhjet: PS dhe PD me rritje të lehtë, LSI merr tatëpjetën (FOTO)

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ka 30 vjet në politikë, por shqiptarët 'nuk mërziten', del sondazhi për Berishën: Mbi 80% duan që ai të kandidojë në 25 prill
»
Article Logic
Execution time: 0.011508941650391
array(1) { ["section"]=> string(117) "del-sondazhi-per-votuesit-e-tiranes-ja-si-do-te-ndaheshin-deputetet-mes-ps-pd-dhe-lsi-nese-zgjedhjet-behen-sot-236670" }