Del STUDIMI i rëndësishëm: Ilaçet EFEKTIVE dhe ato të rrezikshme KUNDËR koronavirusit

Publikuar tek: bota, më 13:40 01-12-2020 Del STUDIMI i rëndësishëm: Ilaçet EFEKTIVE dhe ato të rrezikshme KUNDËR koronavirusit

Zhvillimet në pritje të vaksinës kanë ngjallur një shpresë për të shpëtuar një herë e mirë nga virusi vdekjeprurës.

Deri tani nuk ka ende një trajtim kundër virusit. Disa nga ilaçet që përdoreshin për të infektuarit me Covid-19, muajt e fundit është zbuluar se nuk janë efektive. Ndër trajtimet efektive mbeten vetëm heparina dhe kortizoni. Deri më sot, nuk ka asnjë armë kursyese kundër koronavirusit. Revista New England Journal of Medicine , një nga revistat shkencore më të rëndësishme dhe më të përhapura të mjekësisë, ka publikuar studime që bëjnë përmbledhjen e trajtimeve dhe terapive të përdorura muajt e fundit për të trajtuar infeksionin ose për të parandaluar simptomat e tij më serioze.

Terapia hiperimune e plazmës është joefektive

terapia.jpg

Studimi i parë, i kryer përmes një studimi të rastësishëm, me pacientë të cilëve u ishte caktuar rastësisht terapi ose një placebo, ka të bëjë me plazmën hiperimune, pjesën e lëngshme të gjakut të pacientëve të rikuperuar nga infeksioni për të trajtuar pneumoninë Covid-19. Sipas raportit të New England Journal of Medicine, terapia me plazmën hiperimune nuk rezultoi e dëmshme dhe pa efekte anësore të veçanta, por thelbësisht joefektive. Vdekshmëria gjithashtu do të mbetej në thelb e pandryshuar. Sidoqoftë, aspektet më teknike të studimit kërkojnë hetime dhe konfirmime të mëtejshme.

Hidroksiklorokina është e padobishme dhe mund të jetë e rrezikshme

hidro_copy_copy.jpg

Revista mohon efikasitetin e Plaquenil, ilaçit antimalarik i njohur si hidroksiklorokinë, në parandalimin e koronavirusit. Testi u krye në një studim të rastësishëm (alternuar midis ilaçit të vërtetë dhe një placebo) në subjekte që kishin pasur kontakt të ngushtë me dikë që më pas ishte testuar pozitiv për koronavirusin. Në subjektet e dhëna hidroksiklorokinë (pas katër ditësh kontakti dhe për pesë ditë) nuk kishte asnjë ulje të rrezikut të infeksionit. Dhe pastaj kishte disa efekte anësore, edhe pse jo serioze.

Majin e kaluar, AIFA pezulloi autorizimin për të përdorur ilaçin për pacientët Covid sepse "provat e reja klinike tregojnë një rrezik në rritje për reagime anësore përballë përfitimeve të pakta ose aspak". Dhe në fakt, shumë nga kërkimet e cituara nga agjencia italiane e ilaçeve duket se sugjerojnë që jo vetëm hidroksiklorokina është joefektive në shërimin e Covid-19, por ajo mund, në disa raste, të shkaktojë efekte anësore të rënda.

Remdesivir ka ngjallur shumë dyshime

remdesict.jpeg

New England Journal e Mjekësisë gjithashtu flet për Remdesivir, antivirali i aprovuar nga FDA (Food and Drug Administration) dhe EMA që mendohet se ka treguar efikasitet tek pacientët. Kohët e fundit, megjithatë, OBSH ka këshilluar që të mos përdoret, pasi bazuar në zhvillimet e fundit, një nga mundësitë është pezullimi i tregtimit të këtij ilaçi.

Heparin dhe kortizon janë të efektshme

herapin.png

Çfarë mbetet nga trajtimet efektive? Sipas shkencës, barnat kortizonike përdoren për të kundërshtuar reagimin imunitar dhe inflamator tipik të fazave më akute të sëmundjes. Kortizoni tregohet ndër të tjera në udhëzimet e Komitetit Teknik Shkencor për kujdesin në shtëpi, në rast se simptomat nuk përmirësohen pas 72 orësh. Sidoqoftë, duhet të sugjerohet nga mjeku i familjes.

Heparin gjithashtu mbetet ndër trajtimet për të shmangur ndërlikimet trombo-embolike. Heparin është një substancë antikoagulante e përdorur në pacientë për të cilët është thelbësore që gjaku të mbahet i lëngshëm. Kjo tregohet gjithashtu në protokollin CTS për kujdesin në shtëpi dhe "do të përdoret vetëm nëse ka vështirësi të mëdha në lëvizje dhe për parandalim të fenomeneve trombo-embolike. "Heparin nuk do ta shpëtojë botën nga koronavirusi, por nëse përdoret mirë në dozat e duhura në pacientët e duhur mund të japë një dorë", thotë profesori Raffaele Landolfi i Poliklinikës Gemelli në Romë.

Pra, plazma hiperimune është joefektive. Hidroksiklorokina është e padobishme dhe mund të jetë e rrezikshme. DheRemdesivir gjithashtu ngre dyshime. Ende nuk ka një terapi të vlefshme kundër Covid-19. Ndër ato efikase, mbeten vetëm heparina dhe kortizoni.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Magjia në Shtëpinë e Bardhë, për herë të fundit Melania Trump sjell pamje nga dekorimet për festat e fundvitit
Mediat zbulojnë sistemin që MASHTRON numrin real të rasteve me Covid-19, Prokuroria në Athinë nis HETIMET »
Article Logic
Execution time: 0.011538028717041
array(1) { ["section"]=> string(91) "del-studimi-i-rendesishem-ilacet-efektive-dhe-ato-te-rrezikshme-kunder-koronavirusit-229775" }