Delet në Ishujt Faroe pajisen me kamera 360 gradë

Publikuar tek: bota, më 15:59 12-07-2016 Delet në Ishujt Faroe pajisen me kamera 360 gradë

Të lodhur duke pritur Google për të kryer hartografinë e arkipelagut, Ishujt Faroe kanë ndërmarrë nismën e tyre “Dele 360 gradë”, duke mobilizuar popullsinë e tyre të deleve për ta bërë këtë punë.

Duke jetuar mes 18 ishujve të vegjël në Veri të Atlantikut, banorët e ishujve janë mësuar të punojnë në kushte të vështira. Kështu që ata kanë vendosur të mos presin më gjatë për mbërritjen e makinave të Google, “Street View” por me ndihmën e një bariu dhe pajisjeve të ndërtuara posaçërish nga një banor lokal ata kanë montuar kamerat me pamje 360 gradë te delet e pesë ishujve.

Ishujt Faroe numërojnë plot 80,000 dele dhe 49,188 njerëz.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Schweinsteiger i jep fund beqarisë, martohet me tenisten serbe Ana Ivanoviç
Vdes djali 19-vjeçar i këngëtarit të njohur amerikan »
Article Logic
Execution time: 0.0093648433685303
array(1) { ["section"]=> string(55) "delet-ne-ishujt-faroe-pajisen-me-kamera-360-grade-46346" }