Dendias mban premtimin: Ka nisur puna për të drejtat e pakicave greke në Shqipëri

Publikuar tek: aktualitet, më 21:25 25-10-2020 Dendias mban premtimin: Ka nisur puna për të drejtat e pakicave greke në Shqipëri Nikos Dendias

Premtimi i dhënë gjatë takimit me përfaqësuesin e pakicave greke në Shqipëri duket se ka marrë edhe formë tashmë.  

Duke folur për mediat helene, Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias konfirmoi se dërgimi në Hagë i çështjes së detit me Shqipërinë është një hap pozitiv, teksa shtoi se po punon fort për të siguruar të drejtat e pakicave greke në Shqipëri dhe të ardhmen e miqësisë greko-shqiptare.

‘Siç e dini, zonja dhe zotërinj, ne kemi demarkuar shelfin tonë kontinental dhe Zonat tona Ekskluzive Ekonomike, së pari me Italinë, menjëherë pas me Egjiptin dhe në fund me Shqipërinë së fundmi duke rënë dakord për t’ia referuar çështjen Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë.

Në të njëjtën kohë, duke përdorur me maturi mundësitë e ofruara nga herezia e mirënjohur, ne punojmë për të siguruar të drejtat e pakicës dhe pronës së Pakicës Kombëtare Greke në Shqipëri. Të drejtat, të cilat janë të vetëkuptueshme, në kontekstin e së ardhmes evropiane të Shqipërisë, por edhe të miqësisë greko-shqiptare.

Për sa i përket Marrëveshjes së Prespës, është pozicioni ynë i vendosur, qëndrimi i vendosur i Demokracisë së Re, që mund të përmbyllet në një mënyrë më përfituese për interesat tona kombëtare. Sidoqoftë, qëllimi ynë, i shpallur nga Kryeministri, mbetet zbatimi i tij dhe zbutja e aspekteve të saj negative sa më shumë që të jetë e mundur”, tha Dendias.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Mushkonjat me VIAGRA tërbojnë pleqtë’, ‘FAKE NEWS’ që pushtoi mediat shqiptare (FOTO)
SKANDAL në shkollën ‘Naim Frashëri’ në Bujanoc, mbi muralen shkruhet: Kosova është Serbi! »
Article Logic
Execution time: 0.013475894927979
array(1) { ["section"]=> string(87) "dendias-mban-premtimin-ka-nisur-puna-per-te-drejtat-e-pakicave-greke-ne-shqiperi-225130" }