Dënimi i krimeve të Serbisë, Veseli me Shoqatat e të Pagjeturve: 186 masakrat të kryera në Kosovë kërkojnë drejtësi

Publikuar tek: rajon, më 19:16 04-05-2019 Dënimi i krimeve të Serbisë, Veseli me Shoqatat e të Pagjeturve: 186 masakrat të kryera në Kosovë kërkojnë drejtësi

Kryeparlamentari i Kosovës Kadri Veseli ka zhvilluar sot një takim me Shoqatat e të Pagjeturve në Kosovë, ndërsa ka kërkuar drejtësi nga institucionet ndërkombëtare, pre krimet e kryera nga Serbia gjatë luftës.

Veseli shkruan se edhe pse kanë kaluar dy dekada, është bërë shumë pak ose aspak në këtë drejtim, ndërsa dhe Tribunali i Hagës i ka lënë në gjysmë proceset gjyqësore kundër krerëve të regjimit të Milosheviqit.

Më tej, Veseli shkruan se 186 masakrat e kryera në Kosovë kërkojnë drejtësi, pavarësisht se Serbia është munduar ta mbyllë këtë punë duke organizuar gjykime të rrejshme të oficerëve të saj që kanë marrë pjesë në masakra.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02339506149292
array(1) { ["section"]=> string(120) "denimi-i-krimeve-te-serbise-veseli-me-shoqatat-e-te-pagjeturve-186-masakrat-te-kryera-ne-kosove-kerkojne-drejtesi-162966" }