Dënohet me 3.5 vite burg kryetari i Parlamentit në Rumani

Publikuar tek: aktualitet, më 14:00 27-05-2019 Dënohet me 3.5 vite burg kryetari i Parlamentit në Rumani

Politikani më i fuqishëm i Rumanisë është dënuar me 3.5 vite burg pasi akuzat ndaj tij u konfirmuan nga Gjykata Supreme e vendit.

Kryetari i Parlamentit dhe kreu i Partisë Social Demokratike Liviu Dragnea kishte apeluar pasi u shpall fajtor për korrupsion si dhe nxitjen e të tjerëve për shpërdorim detyre.

Ndërkaq, dënimi i sotëm është përfundimtar për të. Ai gjithashtu ka një akuzë të mëparshme në rastin e manipulimit të votave.

Dragnea, e cila është gjithashtu kryetar i dhomës së ulët të parlamentit, apeloi vendimin fillestar vitin e kaluar. Të hënën ai pritej të merrej në paraburgim nga policia. Rumania renditet një nga anëtarët më të korruptuar të BE-së nga Transparency International.

Vendi është tronditur gjatë dy viteve të fundit nga protestat në fushatat që pretendojnë se janë përpjekjet e politikanëve për të dekriminalizuar disa vepra të korrupsionit dhe për të dobësuar gjyqësorin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021819114685059
array(1) { ["section"]=> string(64) "denohet-me-3-5-vite-burg-kryetari-i-parlamentit-ne-rumani-165876" }