Dënohet me vdekje Tsarnaev, autori i shpërthimeve në Maratonën e Bostonit

Publikuar tek: bota, më 21:47 15-05-2015 Dënohet me vdekje Tsarnaev, autori i shpërthimeve në Maratonën e Bostonit

Dzhokhar Tsarnaev, autori i shpërthimeve me bomba në Maratonën e Bostonit është dënuar me injeksion vdekjeprurës pas më shumë se 14 orë diskutime nga Juria federale në Massachusetts.

21 vjeçari u shpall fajtor për të gjitha akuzat e ngritura ndaj tij, 17 prej të cilave mbartnin mundësinë e dënimit me vdekje.

Menjëherë pas vendimit, Amnesty International, e ka dënuar sulmin me bomba në Boston por duke thënë se "dënimi me vdekje nuk është drejtësi".

Prokurori i Përgjithshëm Lynch tha se: "Dënimi përfundimtar është një dënim i përshtatshëm për këtë krim të tmerrshëm".

Bombat e shpërthyera gjatë Maratonës së Bostonit, vranë 3 persona dhe plagosën më shumë se 260 të tjerë. Disa ditë më vonë Tsarnaev, vrau edhe një polic në Massachusetts. Mbrojtja u mundua ta shpëtojë nga dënimi me vdekje, duke fajësuar vëllain e tij radikal.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013859987258911
array(1) { ["section"]=> string(78) "denohet-me-vdekje-tsarnaev-autori-i-shperthimeve-ne-maratonen-e-bostonit-11270" }