DENONCIMI I LSI, Niko Peleshi SHKARKON në vend DREJTORIN E PËRGJITHSHËM (EMRI)

Publikuar tek: aktualitet, më 13:57 30-01-2018 DENONCIMI I LSI, Niko Peleshi SHKARKON në vend DREJTORIN E PËRGJITHSHËM (EMRI)

Ministri i Bujqësisë Niko Peleshi shkarkon nga detyra drejtorin e Përgjithshëm të Bordit të Kullimit për rajonin Korçë- Elbasan-Berat, Nexhip Merolli.

Shkarkimi i tij erdhi pas denoncimit të LSI e cila publikoi përmes deputetit të saj Endrit Braimllari, dokumentet që vërtetonin se Merolli ishte dënuar me 6 muaj burg me vendim të formës së prerë nga gjykata për falsifikim të vulave, stampave apo formularëve.

“Duke marrë në konsideratë faktin e bërë publik, se drejtori i Drejtorisë së Ujitjes dhe Kullimit për rajonin Korcë-Elbasan-Berat, rezulton fajtor me një vendim të formës së prerë (fakt për të cilin nuk është marrë dijeni në momentin e emërimit të tij) Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, vendosi largimin e tij të menjëhershëm nga detyra. 

Qeveria e Shqiperisë s’ka pasur, s’ka dhe s’do të ketë asnjë lëkundje në mbrojtjen e pastertisë së figurës, së çdo zyrtari në varësinë e pushtetit ekzekutiv. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, falenderon dhe inkurajon çdokënd që hedh dritë mbi fakte të kësaj natyre, në funksion të moscënimit të figurës së zyrtarit të shtetit nga asnjë hije e të shkuarës në raport me ligjin”, thuhet në njoftimin e ministrisë së Bujqësisë.

LEXO EDHE:RAMA EMËRON DREJTOR TË PËRGJITHSHËM TË DËNUARIN NGA GJYKATA (DOKUMENTET)

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aksident i rëndë në Mamurras, 5 persona në gjendje kritike
Aksidenti në Mamurras, ndërron jetë njëra nga vajzat e përfshira »
Article Logic
Execution time: 0.021864891052246
array(1) { ["section"]=> string(82) "denoncimi-i-lsi-niko-peleshi-shkarkon-ne-vend-drejtorin-e-pergjithshem-emri-108487" }