Denoncimi i mjekut Erion Dasho: Shifrat e viktimave që raportohen nuk janë të plota, po injorohen pacientët që vdesin në spitale rajonale dhe në shtëpi, madje edhe ata që…

Publikuar tek: aktualitet, më 21:45 26-01-2021 Denoncimi i mjekut Erion Dasho: Shifrat e viktimave që raportohen nuk janë të plota, po injorohen pacientët që vdesin në spitale rajonale dhe në shtëpi, madje edhe ata që… Erion Dasho

Mjeku Erion Dasho ka denoncuar shifrën e viktimave të COVID-19 që përditësohet nga ministria e Shëndetësisë, duke u shprehur se kjo shifër është më e lartë.

Ai thotë se ministria përjashton nga shifrat viktimat që humbin jetën në spitalet rajonalë, ata që vdesin në shtëpi dhe madje edhe ata që humbin jetën në spitalet COVID, ë cilët i klasifikojnë si “SARS CoV-2 negative”.

Dasho shprehet se edhe spitalet rajonale janë në kaos për shkak të mbingarkesës me pacientë të prekur nga COVID, ndërsa shton se edhe pse kanë kaluar 3 javë, ende nuk kanë përfunduar 975 vaksinat që u futën kontrabandë.

“Spitalet Rajonale në kaos si pasojë e mbingarkesës me pacientë të prekur nga COVID!

Familjarët e pacientëve refuzojnë transferimin në Tiranë dhe, kur nuk u ofrojnë vende në spitalin rajonal, preferojnë të trajtohen në shtëpi duke rrezikuar seriozisht jetën dhe shkatërruar ekonominë!

7, 8 apo 9 humbjet e jetëve që raportohen çdo ditë janë vetëm një fraksion i numrit real të vdekjeve duke injoruar pacientët që vdesin në spitale rajonale, shtëpi, madje edhe në spitalet COVID (por që ministria dhe komiteti vazhdojnë t'i klasifikojnë si "SARS-CoV-2 negativë"!

Ministria vazhdon të mbajë stadiumin hapur dhe ende nuk ka përfunduar 975 vaksinat e "kontrabanduara" para tre javësh, kurse përqindja e rasteve që testojnë pozitiv në raport me rastet e testuara ka kaluar sërish mbi 25%!

Katastrofa shëndetësore e paralajmëruar prej muajsh të tërë është ulur këmbëkryq në Shqipëri këtë fund janari...”, shkruan Dasho.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « FOTO/ Me bluzë gri dhe maskë të zezë, kamera e biznesit filmon grabitjen, farmacistja e tmerruar mbledh duart në gjoks; hajduti dyshohet se është...
Bllokimi nga dëbora dhe përmbytjet, Peleshi thirrje Bashkive: Jemi pas me organizimin e punëve, na e kalon edhe Maqedonia e Kosova »
Article Logic
Execution time: 0.011534929275513
array(1) { ["section"]=> string(174) "denoncimi-i-mjekut-erion-dasho-shifrat-e-viktimave-qe-raportohen-nuk-jane-te-plota-po-injorohen-pacientet-qe-vdesin-ne-spitale-rajonale-dhe-ne-shtepi-madje-edhe-ata-qe-236525" }