Denoncimi i PD: Ky është urdhri që detyron drejtorët e shkollave të mos paguajnë mësuesit për orët suplementare

Publikuar tek: politike, më 21:43 27-09-2020 Denoncimi i PD: Ky është urdhri që detyron drejtorët e shkollave të mos paguajnë mësuesit për orët suplementare

Partia Demokratike me anë të ish-deputetit Luan Baçi ka denoncuar padrejtësinë që po u bëhet mësuesve që japin lëndë me zgjedhje, pasi atyre nuk po u paguhen orët suplementare.

Sipas Baçit, ky urdhër ka ardhur nga specialistja e ZVAP FIER drejtorët e shkollave dhe është në kudnërshtim me udhëzuesin e vitit të ri shkollor.

Ai thotë që ky urdhër është kundërshtuar nga drejtuesit e shkollave , por kanë kërkuar edhe ndihëmn e Partisë Demokratike për ta bërë publike këtë çështje.

Postimi i plotë:

Ky urdher absurd, u eshte derguar drejtorive te shkollave nga specialistja e ZVAP FIER, natyrisht e urdheruar nga eproret e saj rilindas.

Pavaresisht udhezuesit, per vitin e ri shkollor, qe nuk bene dallime, mes lendeve te ndryshme, urdheri u kerkon Drejtoreve te shkollave te mos paguajne oret suplementare, mesueseve qe japin lendet me zgjedhje.

Ne Gjimnaze ky problem eshte me i mprehte, pasi ketu, jane gjysma e lendeve me zgjedhje.

Ne klasat 10-11 dhe ne klasen e 12.

Duke pare lendet qe perfshihen te keto ore, muzike, vizatim, edukim fizike ne 9 vjeçare.

Ne Gjimnaz module dhe projekte dhe ne klasen e 12, kimi , biologji, fizike, histori etj, i bie qe asnje mesues te mos paguhet me ore suplementare.

Sipas ketij email-i shumica e mesuesve te Gjimnazeve edhe pse realizojne dyfishin e oreve te mesimit, nuk duhet tu paguhen oret suplementare, pasi shumica e mesueseve japin edhe lende berthame edhe lende me zgjedhje.

Kjo eshte manovra e radhes e drejtuesve te rilindjes, per ti vjedhur mesuesit, pasi nuk u mjafton, qe ne 7 vite nuk u rriti asnje lek pagen.

Ne 7 vite nuk u dha pagen e 13 qe e merrnin ne qeverine e PD.

Ne 7 vite po i mbajne ne friken e largimit nga puna, per motive politike dhe banale.

Urdheri eshte kundershtuar nga drejtuesit e shkollave dhe tani duke qene se ndihen te mbrojtur nga kthimi i socialisteve te vjeter " trima" dhe te "ndershem" ne krye te PS ne Fier, kane reaguar duke u thene qe nuk e zbatojne kete urdher, por e kerkuan edhe ndihmen tone, pasi akoma "trimat" e " ndershem" ne krye te PS nuk e kane marre situaten ne dore.

Gjithesesi pritet nje "lufte" e ashper per kalimin e pushtetit nga Rilindja te PS dhe kjo lufte si fillim po perqendrohet te Drejtorite kryesore.

120198296_2878755795597818_5022103527835433827_o.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010567903518677
array(1) { ["section"]=> string(117) "denoncimi-i-pd-ky-eshte-urdhri-qe-detyron-drejtoret-e-shkollave-te-mos-paguajne-mesuesit-per-oret-suplementare-221878" }