Denoncimi i turistit, Auron Tare: Ankesat e pushuesve të huaj impakt negativ për turizmin shqiptar

Publikuar tek: aktualitet, më 23:55 22-08-2019 Denoncimi i turistit, Auron Tare: Ankesat e pushuesve të huaj impakt negativ për turizmin shqiptar Auron Tare

Ish drejtori i Agjensisë së Bregdeteve, Auron Tare, ka publikuar një denoncim të bërë nga një turist i huaj për çështjen e shërbimit gjatë sezonit turistik në Shqipëri.

Tare me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka publikuar mesazhin e një turisti të huaj, i cili në tripadvisor ka komentuar negativisht për një agjensi turistike ku dhe ka shpjeguar eksperiencën e tij të hidhut me mjetin e transportit të kësaj agjensie.

Ish drejtori i Agjensisë së Bregdeteve, theksoi se eksperiencat negative të të huajve në Shqipëri nga kompani joprofesionale dhe me licensa fiktive duhet të marrë fund. Ai bëri thirrje të gjithë shoqatave dhe industrisë turistike që të angazhohen për të ndryshuar këtë realitet të hidhur.

Postimi i Auron Tares:

Me poshte nje tjeter 'spanjoll' qe paska shpetuar mire pa ngrene dru. Me pelqeu vecanerisht fundi ku shqipo i yne pasi ka pare videon e shoferit te tij qe ecte ne menyre te rrezikshme e ka mbyllur biseden me nje variant tipik shqiptar. Mos u ankoni kot nuk thoni shyqyr qe jeni gjalle?

Pertej humorit eksperienca negative e shume te huajve ne shqiperi nga kompani jo profesionale te pa trajnuar me licenca fiktive dhe qe perfitojne nga te huajt duke krijuar nje impakt negativ per turizmin shqiptar. mendoj se eshte koha qe industria turistike dhe shoqatat te angazhohen fort per te ndryshuar nje here e mire rregullat e lojes dhe per te forcuar sa me shume marken e turizmit shqiptar.

Mesazhi i turistit të huaj:

Pershendetje te gjitheve,

Unë thjesht dua të ndaj një përvojë vërtet të keqe që kemi pasur dhe dua t'ju paralajmëroj në rast se dikush dëshiron të udhëtojë me D. TRAVEL në çdo kohë së shpejti. Pas disa përvojave të këqija me D Travel, ne do t'ju inkurajojmë shumë të merrni një agjendë tjetër të udhëtimit, në rast se dëshironi të udhëtoni në Shqipëri ose vendet fqinje.

Ja çfarë ndodhi:

Gjatë transferimit të Ohrit (MKD) në Tiranë (ALB) shoferi ishte në stacionin e marrjes DY (!) Orë para kohës së treguar në biletë dhe nuk na priste. Ne mbetëm fjalë për fjalë në Maqedoni dhe nuk morëm kompensim.

Gjatë transferimit tonë nga Mali i Zi për në Tiranë shoferi shikonte filma ndërsa drejtonte përgjatë autostradës shumë të lakuar përgjatë bregdetit. Ai ishte jashtëzakonisht miqësor dhe i paturpshëm dhe kërkoi para shtesë për valixhen tonë (e cila nuk tregohej askund dhe pasagjerët vendas nuk u duhej ta paguanin).

Edhe pse minibusi ynë kishte vetëm 10 vende, ai mori 18 pasagjerë të tjerë që paguanin vetëm 200 lekë në vend të 23 €, të cilat ne duhej të paguanim për person. Kjo është në rregull për autobusët publik lokal por jo për agjensitë private të udhëtimit, ku do të prisni një çmim të drejtë për të gjithë dhe disa siguri dhe rehati.

Ai gjithashtu zbriti këta pasagjerë lokalë në fshatra të vegjël që nuk ishin përgjatë rrugës, gjë që vonoi mbërritjen tonë me 3,5 orë. Gjatë rrugës ai u bë me të vërtetë agresiv gjatë drejtimit dhe ngacmoi drejtuesit e tjerë. Pothuajse përfunduam të kishim dy aksidente.

Pasi mbërritëm me një vonesë prej 3,5 orësh në Tiranë  e raportuam këtë gjë te shefi i agjensisë, i cili pranoi së pari gabimet dhe kërkoi falje. Ai na tha të kthehemi të nesërmen për të gjetur një zgjidhje së bashku (mendoj kompensim ose një kupon udhëtimi). Kur u kthyem një ditë më vonë, ai tha që nuk shihte ndonjë gabim në atë që ka ndodhur. Edhe pse kishim video se si 18 persona ishinmbi kapacitetin e lejuar të ulur dhe në këmbë në minibus ( cilët nuk kishin as biletë dhe paguan vetëm 200 lekë), shëfi i agjensisë nuk pranoi që kishte ndonjë sjellje të padrejtë aty.

Videot e shoferit që shikonte filma gjatë kohës që drejtonte minibusin dhe shkonte  në mes të një rruge me dy korsi nuk e bindën atë se kjo gjë ishte me të vërtetë e rrezikshme. Ai vetëm vuri në dukje se ne ishim gjallë tani, kështu që pse të ankoheshim?

Në fund, shefi i agjensisë na bërtiti dhe na nxori jashtë zyrës. Nuk kishte asnjë justifikim. Nuk kishte asnjë kompensim. Asnjë kupon.

Prandaj, nuk mund ta rekomandoj më asnjëherë këtë agjensi!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021034955978394
array(1) { ["section"]=> string(103) "denoncimi-i-turistit-auron-tare-ankesat-e-pushuesve-te-huaj-impakt-negativ-per-turizmin-shqiptar-176069" }