Denoncon aktivisti: Greqia ndërhyri dhe shteti ndërpreu punimet për memorialin e Hormovës

Publikuar tek: foto-e-dites, më 06:41 01-10-2020 Denoncon aktivisti: Greqia ndërhyri dhe shteti ndërpreu punimet për memorialin e Hormovës

Aktivisti i njohur Gent Labi, pjesë e "Shoqërisë Atdhetare Djemtë e Labërisë", denoncon aktin e rëndë të ndërprerjes së punimeve për memorialin e Hormovës.

Labi përmes një shënimi në rrjete sociale, thotë se shteti shqiptar me ndërhyrjen e Greqisë, ka kërkuar ndërprerjen e punimeve për këtë memorial, që i kushtohet masakrës së Hormovës, ku ushtria shoviniste greke vrau 217 burra në vitin 1914.

Shënimi i Gent Labit:

Shteti ka kërkuar të ndërpriten punimet në memorialin e Hormovës.

Por ne jemi të vendosur ti shkojm deri në fund të drejtës ton me ose pa dëshirën e pushtetarve.

Memoriali nisi me mjetet e Bashkis Tepelen.

Inisiatori Meçan Zotaj u pre në besë.

Ju dha leja për ndërtimin dhe pas presionit të Greqis kërkohet ndalimi i punimeve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012377023696899
array(1) { ["section"]=> string(95) "denoncon-aktivisti-greqia-nderhyri-dhe-shteti-nderpreu-punimet-per-memorialin-e-hormoves-222288" }