Denoncon aktivisti: Greqia ndërhyri dhe shteti ndërpreu punimet për memorialin e Hormovës

Publikuar tek: aktualitet, më 17:39 30-09-2020 Denoncon aktivisti: Greqia ndërhyri dhe shteti ndërpreu punimet për memorialin e Hormovës

Aktivisti i njohur Gent Labi, pjesë e "Shoqërisë Atdhetare Djemtë e Labërisë", denoncon aktin e rëndë të ndërprerjes së punimeve për memorialin e Hormovës.

Labi përmes një shënimi në rrjete sociale, thotë se shteti shqiptar me ndërhyrjen e Greqisë, ka kërkuar ndërprerjen e punimeve për këtë memorial, që i kushtohet masakrës së Hormovës, ku ushtria shoviniste greke vrau 217 burra në vitin 1914.   

Pllakata_në_Memorialin_e_Hormovitëve.jpg

Shënimi i Gent Labit

Shteti ka kërkuar të ndërpriten punimet në memorialin e Hormovës.

Por ne jemi të vendosur ti shkojm deri në fund të drejtës ton me ose pa dëshirën e pushtetarve.

Memoriali nisi me mjetet e Bashkis Tepelen.

Inisiatori Meçan Zotaj u pre në besë.

Ju dha leja për ndërtimin dhe pas presionit të Greqis kërkohet ndalimi i punimeve.

termeti.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013178825378418
array(1) { ["section"]=> string(132) "denoncon-aktivisti-greqia-nderhyri-dhe-shteti-nderpreu-punimet-per-memorialin-e-hormoves-ne-1914-ushtria-greke-vrau-217-burra-222241" }