Deputetët e rinj, dhjetëra herë më të pasur se ata të rikonfirmuar

Publikuar tek: politike, më 14:14 04-03-2018 Deputetët e rinj, dhjetëra herë më të pasur se ata të rikonfirmuar

Open Data Albania ka shtuar në rubrikën Para dhe Pushtet të dhëna për deklarime fillestare të deputetëve që kanë hyrë në Parlament për herë të parë.

Përveç të dhënave të publikuara në një format të mirëstrukturuar dhe sipas disa kategorive të pasurisë, janë publikuar edhe versionet PDF të deklarimit. 

Në përfundim mund të themi se deputetët e rinj të kuvendit janë kryesisht të pasur. Ata vinë nga një e shkuar që rezulton shumë e suksesshme në biznese, profesione të lira dhe sipërmarrje. Po kështu disa prej tyre janë trashëgimtarë të pasurive të patundshme, titujve pronësor apo likuiditeteve.

Gjejmë tashmë në deklarimet e tyre edhe koleksione arti me vlera të larta monetare sipas deklarimit. Në disa raste spikasin një numër i lartë shoqërisë tregtare ku deputetët janë aksionar sikurse sipërfaqe terrenesh dhe tokash bujqësore nën pronësi.

Nuk mungojnë as deputetët apo personat e tyre të familjes që kanë llogari dhe depozita në vlera të larta monetare.

Të dhënat për deputet me deklarim fillestar ju mund ti gjeni në rubrikën Para dhe Pushtet, portali Spending Data Albania. Kategoria e informacioni sipas filtrit të kërkimit Deputet Legjislatura Aktuale.

Lista Deputet të Rinj (mandat i parë ose mandat pas një shkëputjeje nga detyra publike) me Deklarime Fillestare 2017:

1. Elona GJEBREA(HOXHA)

2. Klotilda FERATI

3. Sadi VORPSI

4. Arben PERLLUMBI

5. Ilir NDRAXHI

6. Roland XHELILAJ

7. Arben KAMAMI

8. Nuri BELBA

9. Elisa SPIROPALI

10. Edlira BODE

11. Ismet BEQIRAJ

12. Tatjana PIRO

13. Xhevit BUSHAJ

14. Vilma BELLO

15. Alket HYSENI

16. Vullnet SINAJ

17. Fatmir VELAJ

18. Flamur GOLEMI

19. Adnor SHAMETI

20. Almira XHEMBULLA

21. Gjetan GJETANI

22. Senida MESI

23. Lulzim BASHA

24. Orjola PAMPURI

25. Rudina HAJDARI

26. Grida DUMA

27. Halim KOSOVA

28. Endri HASA

29. Enkelejd ALIBEAJ

30. Ervin SALIANJI

31. Hekuran HOXHALLI

32. Klevis BALLIU

33. Andon FRROKAJ

34. Bardh SPAHIA

35. Izmira ULQINAKU

36. Lorenc LUKA

37. Nasip NACO

38. Viktor TUSHA

39. Dritan BICI

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010039091110229
array(1) { ["section"]=> string(72) "deputetet-e-rinj-dhjetera-here-me-te-pasur-se-ata-te-rikonfirmuar-112165" }