Deputetët holandezë ‘gozhdojnë’ me pyetje homologët shqiptarë: Krimi, korrupsioni, Reforma Zgjedhore dhe ajo në Drejtësi, sa keni avancuar?

Publikuar tek: aktualitet, më 14:33 27-10-2020 Deputetët holandezë ‘gozhdojnë’ me pyetje homologët shqiptarë: Krimi, korrupsioni, Reforma Zgjedhore dhe ajo në Drejtësi, sa keni avancuar?

Komiteti i Çështjeve Evropiane ditën e sotme rreth orës 16:30 do të zhvillojë një takim online me deputetët e paralamentit Shqiptarë.

H.S. Veldman, P.H. Omtzigt, A. Bosman, A. van Ojik janë deputetet hollandezë të Komisionit për Çështjet europiane që marrin pjesë në takim.

Janë zbardhur edhe pytejet që deputetet e holandezë do t’u bëjnë deputetëve shqiptarë. Mes pyetjeve të shumta bien në sy ato për korrupsionin, krimin e organizuar, ndërsa kërkohet të dhëna sesa ka përparuar Reforma Zgjedhore dhe ajo në Drejtësi.

Pyetjet:

1. Në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të datës 24 Mars 2020, u miratuan konkluzionet e mëposhtme: "Para konferencës së parë ndërqeveritare, Shqipëria duhet të miratojë reformën zgjedhore plotësisht në përputhje me rekomandimet e OSBE / ODHIR, duke siguruar financim transparent të partive politike dhe fushatave elektorale, të sigurojë zbatimin e vazhdueshëm të reformës gjyqësore, duke përfshirë sigurimin e funksionimit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, duke marrë parasysh ekspertizën përkatëse ndërkombëtare, duke përfshirë mendimet e zbatueshme të Komisionit të Venecias, dhe të finalizojë vendosjen e specializuar të anti-korrupsionit dhe krimit të organizuar strukturat. ”A mund të hyni në secilën nga këto pika veçmas dhe të na tregoni nëse dhe si Shqipëria përputhet aktualisht me këtë?

2. Opinionet e Komisionit të Venecias u referuan në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të 24 Marsit 2020. Cilat mendime janë të mbuluara?

3. Në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të 24 Marsit 2020, iu referuan opinioneve të Komisionit të Venecias: cilat kushte duhet të plotësojë Shqipëria? Dhe a mundet kabineti holandez të kalojë nëpër ato kushte një nga një?

 4. Në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme të 24 Marsit 2020, Komisioni Evropian arriti në përfundimin: Shqipëria duhet gjithashtu të forcojë më tej luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, përfshirë përmes bashkëpunimit me Shtetet Anëtare të BE-së dhe përmes planit të veprimit për të adresuar Task Forcën e Veprimit Financiar (FATF). Trajtimi i fenomenit të kërkesave të pabazuara për azil dhe sigurimi i riatdhesimeve dhe ndryshimi i ligjit për media në përputhje me rekomandimet e Komisionit të Venecias mbeten përparësi e rëndësishme. Komisioni do të sigurojë një raport mbi këto çështje, përfshirë progresin në lidhje me historikun, kur paraqet kornizën e negociatave. ”A mund t'ia përcillni Dhomës raportin e Komisionit dhe vlerësimin tuaj për secilën nga këto çështje?

5. Cilat janë nivelet e krimit të organizuar në Shqipëri? (Numri i arrestimeve? Sasia e drogës dhe armëve të sekuestruara?)

 6. Sa shqiptarë janë dënuar në Hollandë gjatë dy viteve të fundit?

7. Sa shqiptarë u dëbuan nga Hollanda në dy vitet e fundit?

8. Çfarë ka bërë Shqipëria në terma konkretë vitin e kaluar për të luftuar korrupsionin?

9. Më 1 korrik 2020, Komisioni Evropian tha "Ashtu siç u angazhua për në Mars kur u mor vendimi i Këshillit, Komisioni Evropian po paraqet draft kornizat e negociatave për Shtetet Anëtare të BE, të cilët gjithashtu marrin një azhurnim të progresit nga të dy vendet që nga ajo kohë. Sapo Shtetet Anëtare të kenë miratuar kornizat negociuese, Presidenca me rotacion e Këshillit të Bashkimit Evropian do të paraqesë Pozicionin e Përgjithshëm të BE të rënë dakord në konferencën e parë ndërqeveritare me secilin vend, duke shënuar fillimin zyrtar të negociatave të pranimit. Kornizat e negociatave do të bëhen publike në këtë fazë. ”A mund të siguroni qasje në draft kornizën negociuese dhe raportin e progresit të 1 korrikut 2020?

 10. A mund të shpjegohet se në çfarë aspektesh korrespondojnë politikat e jashtme të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe ndoshta ndryshojnë nga Bashkimi Evropian?

11. Kur pritet të zhvillohet Konferenca e parë Ndërqeveritare (KPG)?

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sapo zbarkoi në aeroport 32 vjeçari shqiptar kapet nga policia italiane, ishte shpallur në kërkim për prostitucion dhe drogë
Mbyllet Gjykata Administrative e Apelit në Tiranë, preken nga COVID disa punonjës »
Article Logic
Execution time: 0.01189398765564
array(1) { ["section"]=> string(139) "deputetet-holandeze-gozhdojne-me-pyetje-homologet-shqiptare-krimi-korrupsioni-reforma-zgjedhore-dhe-ajo-ne-drejtesi-sa-keni-avancuar-225359" }