Deputeti i nxjerr skandalin qeverisë “Rama”: Po ky kazan është?

Publikuar tek: politike, më 09:49 26-11-2017 Deputeti i nxjerr skandalin qeverisë “Rama”: Po ky kazan është?

Kryetari i Grupit parlamentar të LSI, njëherësh dhe deputet i parlamentit shqiptar, Petrit Vasili shkruan përmes një statusi në rrjetet sociale se GIZ dhe qeveria gjermane kanë hedhur një “lum” kritikash sa i takon strategjisë së trajtimit të mbeturinave inceneratoret e mbetjeve.

Ai sjell reagimet e mediave atje dhe ironizon kryeministrin me pyetjen: Po ky kazan mediat është?

“Kryeministri skandal me inceneratoret e mbetjeve, po GIZ-i gjerman qe e kundershton, kazan eshte?

Strategjia e trajtimit te mbeturinave duke vene ne plan te pare djegjen (incenerimin) eshte teresisht e gabuar, sigurisht qe kjo eshte bere me qellim.

Kryeministri s'ka lene vend duke folur dhe inauguruar kete medemek kryeveper, qe e ka gjetur vetem ai.

Kryeministri e ka kapur me qellim per bishti problemin shume te rende te mbetjeve. Ai po zbaton te paren ate qe duhet te bente te fundit. Kjo e fut ne rrugen me te keqe trajtimin e mbetjeve, gje qe e demton rende vendin per sot dhe per dhjetra vjet ne te ardhmen.

GIZ dhe qeveria gjermane e thone qarte, po ku degjon shkollepaku?
Shoqëria gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtar, e njohur ndryshe si GIZ, ka hedhur kritika të forta mbi qeverinë shqiptare për ndërtimin e inceneratorëve në disa rrethe të vendit.

"Incenerimi, një proces që kthen mbetjet në energji është zgjidhja e fundit. Fatkeqësisht më duhet të them që investimet më të mëdha po shkojnë në pikat që kanë më pak prioritet," është shprehur Hermann Plumm për Dëelle.

"Ne si GIZ dhe shumë donatorë të tjerë në Shqipëri do të dëshironim të mbështesnin qeverinë dhe bashkitë që të krijojnë një sistem që fillon nga fillimi dhe jo nga fundi i hierariksë," ka deklaruar Plumm”, shkruan Vasili. 

 

vasili.jpg

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Akuza e Ballës për fushatën e PD, vjen përgjigja e KQZ: Kemi respektuar Kodin Zgjedhor
PD harton rezolutë, firmos dhe Basha: Publikohet dokumenti, ja çfarë kërkohet nga Kuvendi »
Article Logic
Execution time: 0.011395931243896
array(1) { ["section"]=> string(66) "deputeti-i-nxjerr-skandalin-qeverise-rama-po-ky-kazan-eshte-100777" }