Deputeti zbardh të vërtetën: Ja kur përfundon Traktati i Miqësisë së Shqipërisë me Greqinë (PUBLIKON DOKUMENTIN)

Publikuar tek: politike, më 17:26 02-02-2018 Deputeti zbardh të vërtetën: Ja kur përfundon Traktati i Miqësisë së Shqipërisë me Greqinë (PUBLIKON DOKUMENTIN)

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu, ka reaguar pas lajmit të bërë publik ditën e sotme se mes Shqipërisë dhe Greqisë ka skaduar traktati i miqësisë. 

Shehu ka publikuar dokumentin që tregon se ky lajm nuk është aspak i vërtetë. “Në këto kushte dëshiroj të informoj publikun se kemi të bëjmë me një deklarim spekullativ, për të cilën ajo Ministri duhet të shprehet”- shkruan deputeti i PD-së.

Postimi i plotë:

MEDIAT SOT JAPIN NJE LAJM, DUKE JA ATRIBUAR ATE MINISTRISE SONE TE JASHTEME.
Thuhet se Drejtoresha e Rajonit ka deklaruar qe me 31 Janar 2018 ka skaduar Traktati i Miqesise se Shqiperise me Greqine.
Deri tashti nuk ka asnje pergenjeshtrim zyrtar nga kjo Ministri per kete te pa vertete. 
Ne keto kushte desheroj te informoj publikun se kemi te bejme me nje deklarim spekullativ, per te cilen ajo Ministri duhet te shprehet.
Traktati i Miqesise me Greqine eshte firmosur me 21 Mars 1996.
Ky Traktat ka hyre ne fuqi me 5 shkurt 1998.
Koha veprimit te tij eshte 20 vite.
Me tej ai automatikisht zgjatet cdo 5 vite, nqs deri nje vit para skadences palet nuk kane bere kerkese per ta shfuqizuar, gje qe deri tashti nuk rezulton e tille.
PRA KY TRAKTAT PLURIDIMENSIONAL DHE THELBESOR VAZHDON TE JETE NE FUQI SE PAKU EDHE PER PESE VITET E ARDHESHME.
Me poshte po vendos edhe tekstin e plote te atj neni perkates te ketij Traktati.

27336728_2073849059518748_8834829462428390971_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012825012207031
array(1) { ["section"]=> string(116) "deputeti-zbardh-te-verteten-ja-kur-perfundon-traktati-i-miqesise-se-shqiperise-me-greqine-publikon-dokumentin-108878" }