Deputeti zviceran: Të blejmë ishujt grek që Zvicra të sigurojë dalje në det

Publikuar tek: bota, më 20:04 22-07-2015 Deputeti zviceran: Të blejmë ishujt grek që Zvicra të sigurojë dalje në det

Deputeti zvicerian Pierre Rusconi, pas pushimeve që ka shijuar në ishullin grek të Rodhos, është rikthyer në vendin e tij me ide të reja dhe ambicioze.

Sipas Rusconi-t, Zvicra duhet të blejë ishujt grekë për të pasur akses në det. E vendosur në mes të alpeve të Europës, shteti zvicerian është i izoluar nga deti dhe për deputetin kjo është mënyra më e mirë për vendin e tij që të “zgjerojë” teritorrin e tij kësaj here në det.

“ Përveç se mund të shërbejë si një ‘zbarkim’në detë, ishulli mund të shërbejë edhe si qendër sportive elitare për sportistët tanë. Por, mund të jetë edhe si një vend i sigurt ku mund të pushojnë qytetarët tanë”, ka thënë Rusconi.

Megjithatë, deputeti zvicerian nuk ka përmendur emrin e ndonjë ishulli në veçanti, i cili mund të bëhet pjesë e Zvicrës.

Pak ditë më parë ishte aktoi i njohur hollivudian, Brad Pitt, ai që bleu një ishull në shtetin tonë fqinj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Parashikime tronditëse se si do të jetë bota në 10 vitet e ardhshme
Bombat e hedhura nga regjimi i Asadit, kthehen në lodra për fëmijë »
Article Logic
Execution time: 0.010333061218262
array(1) { ["section"]=> string(80) "deputeti-zviceran-te-blejme-ishujt-grek-qe-zvicra-te-siguroje-dalje-ne-det-16783" }