Deputetja transeksuale rikandidon në zgjedhjet parlamentare në Poloni

Publikuar tek: bota, më 20:59 31-01-2015 Deputetja transeksuale rikandidon në zgjedhjet parlamentare në Poloni Deputetja transeksuale Anna Grodzka

 

Polonia ka në Parlamentin e saj jo vetëm deputetë me këmbëngulje për të rikandiduar, por edhe transeksualë. Sic bëjnë me dije mediet polake, deputetja transeksuale Anna Grodzka ka deklaruar se dëshiron të rikandidojë për zgjedhjet parlamentare të majit.

 

 

Grodzka, 60 vjec, ka pohuar se kërkon të sigurojë mbështetjen e të Gjelbërve.

 

E lindur burrë nën emrin Krzysztof Begovski, Anna Grodzka e kreu ndryshimin e saj të gjinisë në vitin 2000. Grodzka është e para deputete transeksuale e parlamentit polak e zgjedhur në vitin 2011, si dhe nga të paktët deputetë në të gjithë botën.

 

 

Ndryshimi gjinor i deputetes

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075230598449707
array(1) { ["section"]=> string(74) "deputetja-transeksuale-rikandidon-ne-zgjedhjet-parlamentare-ne-poloni-2036" }