Deshifrohen pergamenat e Detit të Vdekur

Publikuar tek: kulture-art, më 17:24 22-01-2018 Deshifrohen pergamenat e Detit të Vdekur

Një nga pjesët e mbetura të pergamenave të Detit të Vdekur është deshifruar nga një grup studiuesish në Izrael.

60 fragmente të vogla u ngjitën së bashku për të formuar shkrimin antik duke çuar në identifikimin e emrit të një festivali që shënon ndryshimin mes stinëve të vitit.

Studiuesit gjithashtu zbuluan se shkrimi origjinal është punuar në një periudhë të historisë nga një tjetër autor që ka korrigjuar disa nga gabimet e autorit të parë.

sferghrh4h.jpg

972 dorëshkrime të një sekti të lashtë hebre që datojnë nga 408 p.e.r deri në 318 e.r u zbuluan në vitin 1947 në një shpellë të parkut Qumran.

Megjithëse nuk dihet se kush i ka shkruar, besohet se i përkasin një sekti të shkretëtirës asketike të quajtur Esenët.

Në to flitet për festivalet e grurit të ri, të verës së re dhe të vajit së ri, që kanë lidhje me festivalin hebre të Shavuotit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.007390022277832
array(1) { ["section"]=> string(47) "deshifrohen-pergamenat-e-detit-te-vdekur-107526" }