Dëshmoi kundër Metës, Presidenca kërkon IZOLIMIN e MENJËHERSHËM të gazetarit: Të tregojë urdhëruesit ose…(E PLOTË)

Publikuar tek: politike, më 13:04 27-10-2020 Dëshmoi kundër Metës, Presidenca kërkon IZOLIMIN e MENJËHERSHËM të gazetarit: Të tregojë urdhëruesit ose…(E PLOTË) Ilir Meta, Tedi Blushi / Adriatik Doçi

Presidenca reagon ashpër pas dëshmisë së gazetarit Adriatik Doçi të dhënë ditën e sotme në Komisionin e Sigurisë Kombëtare, ku ndër të tjera tha se Ilir Meta i ka dhënë shtetësinë shqiptare një kosovari të dënuar për vrasje të 5-fishtë, mes tyre edhe 3 fëmijë.

Por vetëm pak minuta më parë, zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar duke kërkuar “izolimin e menjëhershëm” të gazetarit Doçi që sipas tij mashtroi publikisht, dhe para Komisionit të Sigurisë.

Gjithashtu, Blushi hedh poshtë akuzat duke thënë se personi që mori shtetësinë nga Meta, rezulton i padënuar me vendim gjykate dhe nuk cënon sigurinë kombëtare.

Kujtojmë se bëhet fjalë për Arsim Fadil Ramadanin, i falur me dekret të presidentit Hashim Thaçi.

Reagimi i plotë i Presidencës:

KryeDoçi i Malavitës, ky militant i përvëluar i “Rilindjes”, zhgarravitës ordiner në një media të dyshuar nga vetë zyrtarë të lartë të PS për financime të errëta, hodhi sot shpifje dhe akuza tepër të rënda, duke MASHTRUAR publikisht opinionin publik dhe më rëndë akoma, Institucionin e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, për rastin e marrjes së shtetësisë shqiptare të një ish-luftëtari të USHTRISË ÇLIRIMTARE TË KOSOVËS.

Sqarojmë se për rastin në fjalë, Presidenti i Republikës ka marrë në konsideratë kërkesën e titullarëve të institucioneve më të larta të Republikës së Kosovës.

Ky shtetas, referuar dokumentacionit zyrtar të lëshuar nga Gjykata Themelore e Prishtinës, çertifikuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor i Kosovës, rezulton I PADËNUAR.

Gjithashtu edhe nga Institucioni përgjegjës i Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë, vërtetohet me shkresë zyrtare, se ky shtetas, NUK E CËNON SIGURINË KOMBËTARE TË REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË.

I bëjmë THIRRJE PUBLIKE DHE I NXISIM me forcë të gjitha institucionet ligjzbatuese dhe veçanërisht ato të drejtësisë, në Shqipëri dhe në Kosovë, të reagojnë MENJËHERË, për të izoluar, nisur menjëherë hetimet dhe për të vendosur PARA PËRGJEGJËSISË PENALE KryeDoçin e Malavitës dhe të "Rilindjes", për të gjitha këto shpifje të ndyra dhe ordinere që meritojnë përgjigje të menjëhershme ligjore, për më tepër të bëra sot para Komisionit Parlamentar të Sigurisë Kombëtare.

Ky individ, prej kohësh duhej të ishte subjekt i drejtësisë shqiptare për shantazhin kriminal, presionin e ulët dhe ndikimin e paligjshëm, të bërë ndaj Drejtores së Arsimit në Kamëz, për punësimin e bashkëshortes së tij.

Por ta harrojë se me këto mjete të fëlliqura shantazhi, presioni, shpifjesh ordinere dhe presione të ulta që po përdor sëfundmi dhe ndaj Institucioneve më të larta shtetërore, do të mund t’i shpëtojë drejtësisë, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë!

Ose të tregojë urdhëruesit dhe kush fshihet pas këtyre sulmeve ose përgjegjësia penale do të jetë vetëm mbi të!

Heronjtë dhe Dëshmorët e Kosovës dhe familjarët e tyre për këlyshët e UDB, terroristë quhen akoma, por për të gjithë shqiptarët ata janë familjarë të Heronjve, patriotëve dhe atdhetarëve.

DREJTËSISË NUK DO T'I SHPËTOJË ASKUSH QË KONSUMON VEPRA PENALE!

PËR KËTË TË JENË TË QARTË TË GJITHË!

ORA E PËRBALLJES PO AFRON!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Met qenke lodh kot”, Ismet Drishti shkon te konferenca dhe e pyet për Rudina Hajdarin, Basha: More gjithë këtë rrugë për këtë pyetje? S'jemi për satirë këtu! (BISEDA)
Gjashtë vite në kampin Al-Hol, kthehen në atdhe 4 fëmijët dhe nëna shqiptare, Rama: Kemi identifikuar të tjerët, procesi është i ndërlikuar (VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.014096021652222
array(1) { ["section"]=> string(117) "deshmoi-kunder-metes-presidenca-kerkon-izolimin-e-menjehershem-te-gazetarit-te-tregoje-urdheruesit-ose-e-plote-225346" }