Dështimi i bisedimeve, Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-në për rishqyrtim pozicioni

Publikuar tek: bota, më 22:55 05-10-2019 Dështimi i bisedimeve, Koreja e Veriut paralajmëron SHBA-në për rishqyrtim pozicioni Zyrtari i larte koreano-verior, negociatori kryesor me SHBA,Kim Myong-Gil

Koreja e Veriut ka ndërprerë sërish bisedimet bërthamore me SHBA-në pasi këto të fundit rinisën në Stokholm të Suedisë.

Zyrtari i lartë koreano-verior i cili është negociatori kryesor, Kim Myong-Gil ka kërkuar nga Uashingtoni që të ndryshojë qëndrimin e saj.

Sipas tij negociatat nuk do të rifillojnë të paktën deri në fund të vitit dhe e këshilloi palën amerikane që të rishikojë pozicionin e saj.

Para takimit në Suedi, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha gjatë një vizite në Greqi se kishte shpresë se do të bëhej përparim dhe se negociuesit amerikanë kishin mbërritën në Stokholm me një seri idesh.

Dështimi i negociatave vjen disa ditë pas testimit të një rakete nga Korea Veriore. Raketa u lëshua afër detit ku kishte mundësi që të kalonte territorin e Koresë Veriore.

Korea Veriore e ka të ndaluar përdorimin e raketave balistike nga rezoluta e Këshillit të Sigurisë në Kombet e Bashkuara, dhe është nën sanksionet e SHBA-se dhe Britanisë për programin bërthamor.

Trump dhe Kim zhvilluan së pari bisedime në Singapor në qershor 2018,  takim që u pa si një përparim i madh drejt një zgjidhjeje paqësore në gadishullin korean.

Koreja e Veriut ka ndërprerë sërish bisedimet bërthamore me SHBA-në pasi këto të fundit rinisën në Stokholm të Suedisë.

Zyrtari i lartë koreano-verior i cili është negociatori kryesor, Kim Myong-Gil ka kërkuar nga Uashingtoni që të ndryshojë qëndrimin e saj.

Sipas tij negociatat nuk do të rifillojnë të paktën deri në fund të vitit dhe e këshilloi palën amerikane që të rishikojë pozicionin e saj.

Para takimit në Suedi, Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha gjatë një vizite në Greqi se kishte shpresë se do të bëhej përparim dhe se negociuesit amerikanë kishin mbërritën në Stokholm me një seri idesh.

Dështimi i negociatave vjen disa ditë pas testimit të një rakete nga Korea Veriore. Raketa u lëshua afër detit ku kishte mundësi që të kalonte territorin e Koresë Veriore.

Korea Veriore e ka të ndaluar përdorimin e raketave balistike nga rezoluta e Këshillit të Sigurisë në Kombet e Bashkuara, dhe është nën sanksionet e SHBA-se dhe Britanisë për programin bërthamor.

Trump dhe Kim zhvilluan së pari bisedime në Singapor në qershor 2018,  takim që u pa si një përparim i madh drejt një zgjidhjeje paqësore në gadishullin korean.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.014024019241333
array(1) { ["section"]=> string(90) "deshtimi-i-bisedimeve-koreja-e-veriut-paralajmeron-shba-ne-per-rishqyrtim-pozicioni-180955" }