Dështimi i negociatave, flet ministri gjerman: I zhgënjyer nga rezultati i Samitit, integrimi është në interesin tonë

Publikuar tek: aktualitet, më 14:18 22-10-2019 Dështimi i negociatave, flet ministri gjerman: I zhgënjyer nga rezultati i Samitit, integrimi është në interesin tonë

Një tjetër ndërkombëtar është renditur krah Shqipërisë dhe Maqedonisë për negociatat.

Ka qenë ministri i Jashtëm gjerman Peter Altmayer ai i cili ka kritikuar vendminin për mos hapjen e negociatave, teksa tha se është “i zhgënjyer nga rezultati i Samitit”.

“Është në interesin tonë të lidhim Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë me BE dhe të pranojmë përpjekjet e tyre të mëdha për demokracinë dhe stabilitetin. Bisedimet e pranimit duhet të fillojnë së shpejti”, tha Altmayer në një prononcim për gazetën gjermane “Bild”.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025744915008545
array(1) { ["section"]=> string(121) "deshtimi-i-negociatave-flet-ministri-gjerman-i-zhgenjyer-nga-rezultati-i-samitit-integrimi-eshte-ne-interesin-tone-183062" }