Dështimi me Brexit, deklarata e Theresa May: Do largohem e zhgënjyer por…

Publikuar tek: bota, më 22:58 12-07-2019 Dështimi me Brexit, deklarata e Theresa May: Do largohem e zhgënjyer por… Kryeministrja e Britanise se Madhe, Theresa May

Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May ka bërë një deklaratë të fortë duke thënë se këtë muaj do të largohet nga posti i saj.

May theksoi se dështoi me premtimin e saj për të udhëhequr vendin në procesin e daljes nga Bashkimi Europian, kështu që do të largohet e zhgënjyer por krenare.

Kryeministrja tha se dështoi të bindte parlamentin për të votuar marrëveshjen e negociuar me Bashkimin Evropian, por mbi të gjitha sipas saj ajo nënvlerësoi opozitën e ligjvënësve.

Në një deklaratë dhënë për BBC-në, May pranoi se gjëja që do donte më shumë të realizohej ishte menaxhimi i procesit të Bexit.

‘Kishte momente kur isha ulur këtu dhe mendoja se do të kisha dashur Brexit të ndodhë, do të doja që t’ia kishim dalur ta menaxhojmë atë proces’, deklaroi May.

Kujtojmë se kryeministrja britanike, u detyrua të dorëhiqet nga udhëheqja e Partisë Konservatore, dhe rrjedhimisht edhe nga detyra e kryeministres, pasi deputetët britanik kundërshtuan në mazhorancë çdo marrëveshje për modalitetet e daljes së Britanisë së Madhe nga BE-ja. Sipas rregullores, kryeministri i ri i Britanisë së Madhe do të shpallet më 23 korrik.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073239803314209
array(1) { ["section"]=> string(77) "deshtimi-me-brexit-deklarata-e-theresa-may-do-largohem-e-zhgenjyer-por-172032" }