Dështoi herën e parë, Shqipëria tenton sërish të marrë finalen e SuperKupës në stadiumin e ri

Publikuar tek: sport, më 20:42 15-01-2018 Dështoi herën e parë, Shqipëria tenton sërish të marrë finalen e SuperKupës në stadiumin e ri

Shqipëria dështoi herën e parë kur kërkoi të organizonte finalen e SuperKupës të Europës në vitin 2019-të në stadiumin është është duke u ndërtuar, “Arena Kombëtare”.

Por duket as FSHF as qeveria shqiptare nuk janë dorëzuar dhe duan me çdo kusht që ta organizojnë një eveniment të tillë në impanitin që po ndërtohet.

Propozimet përfundimtare do të kenë kohë të dorëzohen deri më 29 mars 2018, dhe më pas në maj do të jetë Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s, ai që do të përzgjedhë fituesin.

Për këtë vit Shqipëria duket ka shpresa më të mëdha, pasi edhe ndërtimi i stadiumit të ri i është drejt fundit.

Vendet që deri tani kanë shfaqur interes:

Albania, Tirana, National Arena

Belarus, Minsk, Dinamo Stadium

Finland, Helsinki, Helsinki Olympic Stadium

France, Nice, Grand Stade de Nice

Israel, Haifa, Sami Ofer

Kazakhstan, Almaty, Almaty Central Stadium

Moldova, Chisinau, Zimbru Stadium

Northern Ireland, Belfast, National Football Stadium at Ëindsor Park

Portugal, Porto, Dragão Stadium

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.036396026611328
array(1) { ["section"]=> string(99) "deshtoi-heren-e-pare-shqiperia-tenton-serish-te-marre-finalen-e-superkupes-ne-stadiumin-e-ri-106674" }