Det, freski dhe përulje para flamurit shqiptar në mes të Himarës, krahina merr një titull të lartë nga Presidenti

Publikuar tek: aktualitet, më 12:19 06-05-2017

Ndonëse i konsideruar historikisht si minoritet grek nga shteti fqinj, sot për Himarën dhe banorët e saj ka qenë një ditë e shënuar.

Me pamjen e një natyre unike, ku freskia e detit ndërthurët mjaft mirë me gjelbërimin e maleve që shtrihen përreth gjirit, kjo krahinë sot është nderuar edhe me një tjetër simbol, flamurin shqiptar.  

Në ballë të krahinës së Himarës është organizuar një ceremoni për nderimin e saj me titullin e lartë “Nderi i Kombit”. Ky vlerësim është dhënë nga vetë presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i pranishëm në këtë organizim.

Pjesëmarrësit ishin të shumtë, ndërsa një moment për tu theksuar është fakti kur poeti i shquar shqiptar, Lefter Çipa, pas fjalës së tij është përulur para flamurit Kuq e Zi, vendosur mbi tribunë.

Një moment i tillë u përshëndet nga të gjithë të pranishmit, ndërsa ky fakt pritet të ngjallë shumë reagime nga mediat dhe instance të caktuara greke.

Kjo ceremoni u shoqërua edhe nga këngë polifonike të krahinës. Grupet e folkut i kënduan krahinës së Himarës për këtë ditë që do të mbahet mend gjatë në memorien e himariotëve. 

 cipa.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Plagosi rëndë të riun nga Lapraka, policia i vihet në ndjekje dhe e kap në gjendje të dehur (EMRAT)
Administratori i Ujësjellës-Kanalizimeve bën kërdinë në fondet me mijëra euro, KLSH kallëzon në prokurori »
Article Logic
Execution time: 0.013386964797974
array(1) { ["section"]=> string(117) "det-freski-dhe-perulje-para-flamurit-shqiptar-ne-mes-te-himares-krahina-merr-nje-titull-te-larte-nga-presidenti-77706" }