Detaji i fortë nga Sri Lanka, njëri nga kamikazët ishte në burg dhe u lirua

Publikuar tek: bota, më 12:09 25-04-2019 Detaji i fortë nga Sri Lanka, njëri nga kamikazët ishte në burg dhe u lirua

Një nga kamikazët e Sri Lankës ishte arrestuar më parë nga policia dhe më pas u lirua, tha një zëdhënës i lartë i qeverisë së Sri Lankës për CNN.

Ilham Ahmed Ibrahim , është një nga dy vëllezërit kamikazë që shpërtheu në sulmet e së dielës , në hotelin Cinnamon Grand në Colombo, tha Sudarshana Gunawardana.

"Bombarduesi vetëvrasës i sulmit të Cinnamon u lirua më herët," tha më tej.

Ilham Ahmed Ibrahim dhe vëllai i tij Imsat Ahmed Ibrahim u identifikuan më parë si dy nga sulmuesit vetëvrasës në sulmet e së dielës, gjë që la të paktën 359 njerëz të vdekur në të gjithë vendin.

Policia i ka konfirmuar CNN-së se po mbajnë babain e vëllezërve, Mohamed Yusuf Ibrahim, një biznesmen i pasur i tregtisë së erëzave, me dyshimin për të ndihmuar.

Zëdhënësi i policisë Ruwan Gunasekera tha se babai i kamikazit, ishte në paraburgim, siç janë të gjithë të gjithë anëtarët e tjerë të familjes Ibrahim.

CNN nuk ka qenë në gjendje të marrë një koment nga Mohamed Yusuf Ibrahim apo anëtarët e tjerë të familjes së tij.

Në një intervistë me CNN, Kryeministri i Sri Lanka, Ranil Wickremesinghe tha se bombarduesit e dyshuar ishin klasë e lartë dhe të mesme, të arsimuar mirë dhe të arsimuar jashtë vendit, një profil që ai e përshkroi si "befasues".

Ai shtoi se disa prej tyre ishin nën vëzhgim përpara sulmeve, por që nuk kishte pasur dëshmi "të mjaftueshme" për t'i marrë ato në paraburgim.

190425082440-ibrahim-exlarge-169 (1).jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071980953216553
array(1) { ["section"]=> string(81) "detaji-i-forte-nga-sri-lanka-njeri-nga-kamikazet-ishte-ne-burg-dhe-u-lirua-161795" }