Devijimi i Vjosës, Baraj: Ministria e Jashtme të mbrojë interesat kombëtare

Publikuar tek: aktualitet, më 14:53 20-02-2015 Devijimi i Vjosës, Baraj: Ministria e Jashtme të mbrojë interesat kombëtare

Deputeti i Partisë Socialiste Besnik Baraj i ka bërë thirrjë Ministrisë së Punëvë të Jashtme që të reagojë lidhur me devijimin e lumit Vjosa nga shteti grek. Baraj ka thënë se devijimi i lumit Vjosa do të sjellë pasoja katrastrofale në ekosistem.

Sipas specialistëve devijimi i këtij lumi shkatërron vaditjen në fushat e Fierit dhe Lushnjes.

Pala greke pretendon me anë të avokatit të saj se Ministria e Punëve të Jashtme shqiptare është njoftuar në Korrik të 2013-ët, gjë që kundërshtohet nga paditësit shqiptarë, por avokati i shtetit  grek nuk ka publikuar asnjë shkresë në gjyq që të vërtetojë se është njoftuar MPJ.

Paditësit kërkojnë anulimin e devijimit të lumit Vjosa duke pretenduar se nuk është njoftuar pala shqiptare. Sipas Baraj, nëse devijimi do të realizohet, kemi të bëjmë me shkelje të ligjeve ndërkombëtare.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Zbulimi i rastësishëm, 2 mijë monedha ari në brigjet e Izraelit (Foto/Video)
KLSH kallëzon 3 specialistë për shpërdorim detyre »
Article Logic
Execution time: 0.011937856674194
array(1) { ["section"]=> string(78) "devijimi-i-vjoses-baraj-ministria-e-jashtme-te-mbroje-interesat-kombetare-3962" }