Dha udhër për vrasjen e protestuesve, ish presidenti egjiptian dënohet me 20 vite burg

Publikuar tek: bota, më 11:08 21-04-2015 Dha udhër për vrasjen e protestuesve, ish presidenti egjiptian dënohet me 20 vite burg Mohammed Morsi, ish presidenti i Egjiptit

Ish presidenti Egjiptian Mohammed Morsi është dënuar me 20 vite burg nën akuzën e vdekjes së protestuesve jashtë pallatit presidencial tre vite më parë. 

Ai ishte lideri i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend. U rrëzua nga pushteti me një grusht shteti në 2013, që u pasua me demostratat e miliona njerëzve që i kërkonin të ikte nga pushteti.

Gjykata Kriminale në Kajro nxorri vendimin kur Morsi dhe të tjerë të burgosur, më së shumti të vëllazërisë myslimane, qëndronin në një kafaz xhami në një sallë te academia e policisë kombëtare. Vendimi u dha drejtpërsëdrejti nga televizioni shtetëror.

Morsi u zgjodh pas valës së pranverës arabe të 2011, protesta që rrëzuan nga pushteti regjimin e gjatë të ish presidentit Hosni Mubarak. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012310028076172
array(1) { ["section"]=> string(90) "dha-udher-per-vrasjen-e-protestuesve-ish-presidenti-egjiptian-denohet-me-20-vite-burg-9298" }