Dhimitër Anagnosti feston sot ditëlindjen e 85-të

Publikuar tek: foto-e-dites, më 09:47 23-01-2021 Dhimitër Anagnosti feston sot ditëlindjen e 85-të Në foto: Dhimitër dhe Roza Anagnosti

Mjeshtri i kinematografisë shqiptare, regjisori i më shumë se 20 filmave, Dhimitër Anagnosti, feston sot ditëlindjen e 85-të. Ai ka lindur në Vuno në 23 janar 1936.

Filmin e parë si regjisor e realizoi në vitin 1966, së bashku me Viktor Gjikën, "Komisari i dritës" dhe një vit më vonë i vetëm si regjisor filmin "Dueli i heshtur". Në karrierën e tij 40-vjeçare ka realizuar 14 filma artistikë, 10 filma dokumentarë, ka fituar mjaft çmime në konkurse të ndryshme kombëtare e ndërkombëtare.

Është autor i 15 skenarëve dhe pothuajse në të gjithë filmat e tij skenarin e ka shkruar vetë. Anagnosti është njeriu i mendimit të lirë, këmbëngulës në mbrojtjen e pikëpamjeve të tij, me një kurajë qytetare, e cila e ka vënë shpesh në shënjestër të mediokërve.

Për cilësitë e tij të rralla artistike, si dhe për veprat e tij dinjitoze është nderuar me titullin “Artist i Popullit”, 1987 dhe me kupën e karrierës në Festivalin e 10të Filmit Shqiptar. Dhimitër Anagnosti është i martuar me aktoren e mirënjohur të skenës dhe ekranit shqiptar, “Artisten e Merituar” Roza Anagnosti.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Humbën jetën me 21 janar, katër protestuesit shpallen “Dëshmorë të Atdheut”
»
Article Logic
Execution time: 0.011404991149902
array(1) { ["section"]=> string(56) "dhimiter-anagnosti-feston-sot-ditelindjen-e-85-te-236061" }