Dhuna ndaj mjekut në QSUT, Manastirliu merr MASA të rrepta: Nuk do lejohen që familjarët e pacientëve...

Publikuar tek: aktualitet, më 12:32 11-02-2019 Dhuna ndaj mjekut në QSUT, Manastirliu merr MASA të rrepta: Nuk do lejohen që familjarët e pacientëve...

Pas dhunës së ushtruar ndaj mjekut në QSUT, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se ka propozuar ndryshime në Kodin penal si dhe vendosjen e një regjimi të ri nëpër spitale.

'Nuk mund të tolerojmë që mjekët e infermierët që japin shërbime të kanosen për shkak të detyrës.

Është i mirëkuptueshëm stresi kur viziton një të aferm në spital por duhet të lejojmë mjekët të bëjnë punën e tyre. Duhet të vendosen orare për vizitat në çdo spital.

Nuk do të lejohet shoqërimi i pacientëve nga familjarët, vetëm në rastet kur e kërkon mjeku prezencën e familjarëve.

Kjo masë do të marret përnjehërë edhe me organizmin e shërbimit të sigurisë nëpër spitale', u shpreh Manastirliu.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032230854034424
array(1) { ["section"]=> string(106) "dhuna-ndaj-mjekut-ne-qsut-manastirliu-merr-masa-te-rrepta-nuk-do-lejohen-qe-familjaret-e-pacienteve-152365" }