Dhuna në Maqedoni, reagon aleati i Bashës dhe tregon telefonatën me deputetin Ziedin Sela pas plagosjes

Publikuar tek: aktualitet, më 07:51 28-04-2017 Dhuna në Maqedoni, reagon aleati i Bashës dhe tregon telefonatën me deputetin Ziedin Sela pas plagosjes

Reagime të shumta ka patur nga institucionet shqiptare, pas asaj që ndodhi mbrëmjen e djeshme në parlamentin e Maqedonisë, ku si pasojë e protestuesve u dhunuan dhe u plagosën rëndë disa deputetë, mes tyre shqiptarë.

Në facebook, kreu i Aleancës Kuq e zi, Kreshnik Spahiuka ka dënuar ashpër ngjarjn e djeshme dhe tregon bisedën me deputetin shqiptar, Ziedin Sela pas plagosjes së tij.

“Aleanca KuqeZi po ndjek me shqetesim te thelle krizen e rende politike ku po rreshqet Maqedonia. Kreu Aleances Kuqezi kontaktoj mbreme disa nga lideret shqiptar dhe uroi zotin Talat Xhaferi per zgjedhjen e tij historike ai kryetar i kuvendit. Nder te tjera lideri kuqezi kreshnik spahiu kontaktoi kreun e Aleance Shqiptare Ziedin Sela pas plagosjes dhe i shprehu solidaritetin per kete moment te veshtire. Aleanca kuqezi i ben thirrje faktorit shqiptar te shmangin cdo skenar lufte dhe provokim te ultranacionalizmit maqedonas. Dhuna dhe destabilizimi i Maqedonise perben rrezik per paqen ne Ballkan. Aleanca Kuqezi apelon njekohesisht tek faktori nderkombetar qe te garantoj jeten e deputeteve shqiptar por dhe bashkjetesen ne shtetin multietnik maqedonas e ku shqiptaret perbejne komb shtetformues por konsiderohen si qytetar te dores se dyte. Ne keto momente historike partite politike shqiptare duhet te ishin te bashkuara dhe partner serioz te Ëashigtonit dhe Brukselit”, shkruan Spahiu. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Je për punë të vij? Si i fundosën përgjimet tutorët e prostitutave në Tiranë…
Punonjësit e rafinerisë hipin në kullën 33 metra të lartë, situatë kaotike në Fier »
Article Logic
Execution time: 0.010761976242065
array(1) { ["section"]=> string(108) "dhuna-ne-maqedoni-reagon-aleati-i-bashes-dhe-tregon-telefonaten-me-deputetin-ziedin-sela-pas-plagosjes-76726" }