Dialogu Kosovë-Serbi, deputeti gjerman: BE të emërojë një përfaqësues të posaçëm për bisedimet

Publikuar tek: rajon, më 20:51 03-09-2019 Dialogu Kosovë-Serbi, deputeti gjerman: BE të emërojë një përfaqësues të posaçëm për bisedimet Deputeti gjerman pjese e CDU, Peter Beyer

Deputeti i parlamentit (bundestagut) gjerman, Peter Beyer, anëtar i CDU-së së kancelares Merkel, gjatë një takimi ditën e sotme në Prishtinë deklaroi se vazhdimi i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është i rëndësishëm për integrimet evropiane.

Beyer gjatë takimeve me liderë të partive kosovare, theksoi se Gjermania është kundër ideve për ndryshim kufijsh në Ballkan.

që është nga radhët e partisë së kancelares Angela Merkel, tha të martën se vazhdimi i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është shumë i rëndësishëm për integrimet evropiane, ndërsa ritheksoi qëndrimin gjerman kundër ideve për ndryshim kufijsh në Ballkan.

Deputeti i bundestagut gjerman u takua në Prishtinë me kryeministrin në largim Ramush Haradinajn dhe me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029720067977905
array(1) { ["section"]=> string(99) "dialogu-kosove-serbi-deputeti-gjerman-be-te-emeroje-nje-perfaqesues-te-posacem-per-bisedimet-177222" }