Dialogu Prishtinë-Beograd, pasardhësi i Mogherinit letër ministrive të BE-së për Kosovën

Publikuar tek: rajon, më 08:45 11-12-2019 Dialogu Prishtinë-Beograd, pasardhësi i Mogherinit letër ministrive të BE-së për Kosovën Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Çështjet e Jashtme, Josep Borell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Çështjet e Jashtme, Josep Borrell, ka deklaruar se synimi kryesor në diplomacinë e tij do të jetë afrimi i ballkanit Perëndimor me BE-në dhe arritja e një marrëveshje nga dialogu Kosovë-Serbi.

 

Me anë të një letre të publikuar përpara takimit të parë të Këshillit të BE-së, Borrell theksoi përparësitë e tij në politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së, duke bërë thirrje për unitet të politikave të BE-së në ballkan.

‘Prioriteti im do të jetë të punoj në një marrëveshje gjithëpërfshirëse midis Serbisë dhe Kosovës. Në radhë të parë, ne duhet të mbështesim me vendosmëri anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor drejt BE-së’, theksoi Borrell në letrën e tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.058333873748779
array(1) { ["section"]=> string(94) "dialogu-prishtine-beograd-pasardhesi-i-mogherinit-leter-ministrive-te-be-se-per-kosoven-189050" }