Diaspora shqiptare në SHBA, Auron Tare tregon kush është nivicioti që hapi shkollën e parë shqipe në Nju Jork

Publikuar tek: kulture-art, më 11:57 17-11-2016 Diaspora shqiptare në SHBA, Auron Tare tregon kush është nivicioti që hapi shkollën e parë shqipe në Nju Jork

Studiuesi dhe historiani Auron Tare ka publikuar disa karta të rralla regjistrimi të shqiptarëve në Amerikën e viteve 1900.

Tre djem nga fshati i Nivicës, mes tyre edhe Sam Pashun apo Shazivar Pashuni mbështetës i atdhetarit të madh Fan Noli dhe themelues i shkollës së parë shqipe në Nju Jork.

“Samiti i Diaspores. Rregjistrimet e emigranteve nga shteti amerikan ne fillimet e viteve 1900 nxjerrin ne pah nje numer shqiptaresh te cilet kishin mberritur ne kontinentin e larget. Mes tyre edhe disa djeme te rinje nga Fshati Nivice i Kurveleshit te cilet me kursimet e mbledhura hapen shkollen e pare shqipe ne fshatin e tyre me 1908. Cuditerisht mes ketyre emrash te nivicioteve del edhe nje familje me origjine hebreje qe mund te kete jetuar ne kete fshat prej vitesh. Po keshtu Sam Pashun apo Shazivar Pashuni ishte nje niviciot i cili u vendos ne New Bedford Masachuset dhe u be anetar i Vatres qe nga themelimi i saj. Ishte njeriu qe hapi shkollen e pare shqipe ne New York dhe perkrahes i zjarrte i Nolit. Vajza e tij Drita e lindur ne New York ishte nena e Gery Kokalarit veprimtar i njohur ne amerike”, shkruan Tare.

sdfw3ffghjhjshot_1.jpg

Screesdf3g3etgdsfghot_1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.025382995605469
array(1) { ["section"]=> string(114) "diaspora-shqiptare-ne-shba-auron-tare-tregon-kush-eshte-nivicioti-qe-hapi-shkollen-e-pare-shqipe-ne-nju-jork-59798" }