'Digjet' Australia, autoritetet shpallin Gjendjen e Jashtëzakonshme

Publikuar tek: aktualitet, më 13:01 19-12-2019 'Digjet' Australia, autoritetet shpallin Gjendjen e Jashtëzakonshme Foto ilustruese

I nxehti përvëlues ka detyruar Australinë të shpallë Gjendjen e Jashtëzakonshme.

Autoritetet kanë marrë këtë vendim ekstrem nga frika se një valë edhe me e madhe do të përkeqësojë situatën e krijuar deri tani.

Banorët e panikosur dhe të friksuar kanë braktisur vendin, duke iu shmangur kështu temperaturave të larta.

Termometri të martën shënoi martës 40.9C, duke thyer kështu rekordin e mëparshëm të temperaturës prej 40.3C, në 2013.

Gjendje e Jashtëzakonshme do të zgjatë 1 javë , sepse pritet përkeqësim i situatës.

Australia është prekur prej muajsh nga zjarret të cilat kanq shkatërruar qindra shtëpi, kanë djegur miliona hektarë tokë dhe morrën 6 jetë njerëzish.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Iu gjet armë pa leje, arrestohet i riu në Durrës
Rëndohet bilanci i të vdekurve, DY VIKTIMAT pacientë në spitalin e Patosit (EMRAT) »
Article Logic
Execution time: 0.012879133224487
array(1) { ["section"]=> string(71) "digjet-australia-autoritetet-shpallin-gjendjen-e-jashtezakonshme-189843" }