Digjet Portugalia, evakuohen mijëra banorë

Publikuar tek: bota, më 09:57 10-08-2016 Digjet Portugalia, evakuohen mijëra banorë

Më shumë se 1000 persona janë evakuuar nga shtëpitë dhe hotelet në ishullin portugez të Madeira-s, pasi zjarret kanë shkatërruar ndërtesat në afërsi të kryeqytetit, Funchal.

Të paktën 12 vatra të mëdha zjarri kanë përfshirë pyjet portugeze, ndërkohë që tre persona kanë humbur jetën.

Sipas BBC tymi i nxitur nga erërat e firta ka mbuluar vendin, gjë që ka bërë që të ndërpriten edhe fluturimet.

Presidenti portugez tha se zjarri tashmë është nën kontroll dhe temperaturat e ulta të parashikuara për të mërkurën, do të ndihmojnë për të lehtësuar situatën.

Ndërkohë kodrat e pjerrëta me pyje të dendura i’a kanë vështirësuar punën zjarrfikësve kanë thënë zjarrfikëset.

portugali4.jpgportugali3.jpgportugali2.jpgportugali1.jpgportugali.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Tronditet mbretëria, ndërron jetë Duka, personi i tretë më i pasur në Britani
Në Rio edhe ‘’Miss BumBum’’, më shumë se 100 vajza reklamojnë të pasmet (FOTOT) »
Article Logic
Execution time: 0.0092720985412598
array(1) { ["section"]=> string(47) "digjet-portugalia-evakuohen-mijera-banore-49313" }