Dionis Senjo feston ditëlindjen, gjeniu shqiptar mbush 7 vjeç (FOTO)

Publikuar tek: barometri, më 09:06 15-07-2018 Dionis Senjo feston ditëlindjen, gjeniu shqiptar mbush 7 vjeç (FOTO)

Dionis Senjo, gjeniu shqiptar mbush 7 vjeç. Në një foto të publiuar në rrjetet sociale vogëlushi shfaqet përpara një torte e përgatitur enkas për ditëlindjen e tij, shkruan newsbomb.al.

Kujtojmë se Dionisi njihet si gjeniu shqipar i gjuhëve të huaja dhe matematikës. Që në moshë edhe më të vogël ai spikati për inteligjencën e tij të veçantë në krahasim me bashkëmoshatarët. Kur ishte vetëm 5 vjeç Dionis kishte lexuar 700 libra dhe shumica prej tyre në gjuhën angleze.

Por jo vetëm kaq vogëlushi ka spikatur edhe në fusha të tjera të shkencave. Për intelektin e tij ai është krahasuar me shkencëtarin Albert Ajnshtajn.   

7 vjeçari nga Tirana është fëmija i parë shqiptar që është pranuar në Organizatën Botërore të Gjenive.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027630090713501
array(1) { ["section"]=> string(72) "dionis-senjo-feston-ditelindjen-gjeniu-shqiptar-mbush-7-vjec-foto-127935" }