Dita Botërore e Diabetit: Rritje drastike, ja gjërat që duhet të dini për sëmundjen kronike

Publikuar tek: bota, më 22:09 14-11-2017 Dita Botërore e Diabetit: Rritje drastike, ja gjërat që duhet të dini për sëmundjen kronike

Dita Botërore e Diabetit mbahet çdo vit më 14 nëntor në një përpjekje për të ndërgjegjësuar dhe për të ndihmuar në luftën kundër rritjes së diabetit në të gjithë botën.

Për ata që ende mund të jenë të pasigurt në lidhje me rreziqet shëndetësore të paraqitura nga diabeti, këtu kemi disa fakte dhe shifra të rëndësishme nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), duke përfshirë dhe si mund të parandalohet.

Diabeti është një sëmundje kronike që ndodh ose kur pankreasi nuk prodhon insulinë të mjaftueshme, hormon që rregullon sheqerin në gjak, ose kur trupi nuk mund të përdorë efektivisht insulinën që prodhon.

Diabeti është në rritje në mbarë botën, nga 108 milionë në vitin 1980 në 422 milionë në vitin 2014. Përhapja globale e diabetit tek të rriturit mbi 18 vjeç është rritur nga 4.7 për qind në 1980 në 8.5 për qind në vitin 2014.

Në Kanada, mes tre dhe 20 përqind e grave shtatzëna mund të kenë diabet, në varësi të faktorëve të tyre të rrezikut, vëren Diabetes Canada.  Deri pak kohë më parë, diabeti i tipit 2 është parë vetëm tek të rriturit, por tani po ndodh gjithnjë e më shumë tek fëmijët.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Sulm me armë në një shkollë në Kaliforni, të paktën 3 të vdekur, dhjetëra të plagosur
Prokurori i Përgjithshëm amerikan hedh poshtë akuzat se ka gënjyer ligjvënësit »
Article Logic
Execution time: 0.010881900787354
array(1) { ["section"]=> string(95) "dita-boterore-e-diabetit-rritje-drastike-ja-gjerat-qe-duhet-te-dini-per-semundjen-kronike-99586" }