Dita e bektashinjve , vajza shqiptare feston dy gëzime në një ditë (FOTO)

Publikuar tek: kulture-art, më 16:31 23-08-2019 Dita e bektashinjve , vajza shqiptare feston dy gëzime në një ditë (FOTO)

Një vajzë nga fshati Shullaz i rrethit të Kurbinit organizoi ceremoninë e martesës së saj në Teqenë e Shullazit, e njohur ndryshe si teqeja e Baba Isakut.

Familjarët e saj pranuan që të kremtonin këtë gëzim të madh familjar në ditën e pelegrinazhit të besimtarëve bektashinj.

Teqeja e Shullazit është një objektet kulti të besimit bektashi në vendin tonë. Ajo vizitohet çdo vit nga qindra dhe mijëra besimtarë. Ajo është ndërtuar gjatë kohës së pushtimit osman në vitin 1703. Mirëmbajtja e saj mundësohet nga investimet që bëjnë pelegrinë të ndryshëm nga të katër anët.

Bektashizmi në Shqipëri u përhap gjatë kohës së pushtimit osman dhe zonat me besimtarët më të shumtë janë në: Krujë, Elbasan, Gjirokastër, Përmet, etj.
teqeja.jpg
shullaz.jpg


Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071170330047607
array(1) { ["section"]=> string(76) "dita-e-bektashinjve-vajza-shqiptare-feston-dy-gezime-ne-nje-dite-foto-176123" }